Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Podsumowanie roku w onkologii – Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017.
Źródło: mat press/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.12.2017
 
 
Już po raz czwarty redakcja portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl przygotowała plebiscyt Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017. W jego ramach wyróżniono najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną w mijającym roku.
1. NOWE LEKI ONKOLOGICZNE W REFUNDACJI
Rok 2017 przyniósł ważne wiadomości dla Pacjentów onkologicznych w kontekście dostępu do nowoczesnego leczenia. Do refundacji wprowadzono kilka innowacyjnych leków m.in. Pixuvri, Imbruvica, Tagrisso, Xtandi, Xofigo i Zytiga.

2. BIAŁOSTOCKIE CENTRUM ONKOLOGII IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE
Nowa dyrektorka BCO Magdalena Borkowska od kilku miesięcy wdraża własną wizję nowoczesnego i przyjaznego ośrodka medycznego pod hasłem "jesteśmy dla ciebie". Wernisaż prac Pacjentów, szpitalne Mikołajki, kampania edukacyjna #WykurzRaka, akcja „Jesienne metamorfozy” – to tylko kilka przykładów cennych inicjatyw w tym szpitalu.

3. REMONT POCZEKALNI W WARSZAWSKIM CENTRUM ONKOLOGII - FUNDACJA RAK’N’ROLL
Pragniemy wyróżnić remont generalny poczekalni przy wejściu D w warszawskim Centrum Onkologii-Instytut. Do tej pory było to miejsce ciemne i ponure, które nie napawało optymizmem. Dzięki zaangażowaniu fundacji Rak’n’Roll udało się przeprowadzić gruntowną renowację.

4. KAMPANIA EDUKACYJNA „ZDIAGNOZUJ SZPICZAKA”
W mijającym roku portal hematoonkologia.pl zorganizował kampanię edukacyjną „Wczesna diagnostyka szpiczaka plazmocytowego w Polsce”. W jej ramach powstała strona www.zdiagnozuj-szpiczaka.pl na której udostępniono materiały edukacyjne dla Pacjentów. Organizatorzy przygotowali również cykl konsultacji on-line oraz konferencji dla specjalistów.

5. „RAK PŁUC” – GRUPA WSPARCIA NA FACEBOOKU
Wszystkie osoby poszukujące kontaktu z Pacjentami onkologicznymi zachęcamy do zapoznania się z nową grupą wsparcia "RAK PŁUC" utworzoną na portalu Facebook. Obecnie należy do niej ponad 1500 członków – w większości chorych oraz ich opiekunów.
Imponuje nam otwartość, życzliwość i bezinteresowne wsparcie jakiego udzielają sobie członkowie tej społeczności.

6. CENTRUM ONKOLOGII IM. PROF. ŁUKASZCZYKA W BYDGOSZCZY
Jeden z najbardziej renomowanych krajowych ośrodków onkologicznych. Zwycięzca XIV edycji Rankingu Szpitali 2017. W tym roku bydgoski ośrodek zasłynął m.in. wykonaniem innowacyjnego zabiegu PIPAC czyli dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy uzyskało w 2017 roku Certyfikat Breast Cancer Unit (BCU), czyli Międzynarodowy Certyfikat Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi.

7. JASNA GODZINA – DZIENNIK ŻYCIA I UMIERANIA
27 września 2017 roku odbyła się premiera polskiego wydania książki Niny Riggs pod tytułem Jasna godzina. Dziennik życia i umierania.
Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca historia, która uczy jak kochać każdego dnia - nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy.

8. KAMPANIA EDUKACYJNA SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!
Wyrazista kampania profilaktyczno-edukacyjna, której nadrzędnym celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej. Pierwsza edycja akcji została poświęcona tematyce raka jelita grubego.
W ramach ogólnopolskiego projektu uruchomiono serwis internetowy www.wylaczraka.pl, a w trasę po Polsce wyruszył ONKOBUS. Organizatorzy kampanii przekazali grant dla Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie, który został przeznaczony na zakup nowoczesnej aparatury do kolonoskopii.

9. EUROPEJSKIE CENTRUM ZDROWIA OTWOCK
Krioablacja nowotworów, hipertermia skojarzona z radioterapią, procedura HIFU, kardioonkologia i chemoembolizacja – to tylko niektóre innowacyjne procedury oferowane Pacjentom Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock. Placówka specjalizuje się w kompleksowym i nowoczesnym leczeniu nowotworów
Od początku grudnia Oddziałem Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock kieruje prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik – jeden z najwybitniejszych onkologów w naszym kraju.

10. GLG PHARMA – W OCZEKIWANIU NA POSTĘP W LECZENIU POTRÓJNIE NEGATYWNEGO RAKA PIERSI
Jest nadzieja na dobre informacje dla Pacjentek zmagających się z potrójnie negatywnym rakiem piersi. GLG Pharma - polska biotechnologiczna spółka (zależna) notowana na warszawskiej giełdzie - pracuje nad nową terapią w tym wymagającym obszarze terapeutycznym. Głównym celem projektu TNBC (ang. Triple Negative Breast Cancer) jest opracowanie leku w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT3.
Według szacunków, potrójnie negatywny rak piersi stanowi ok. 12-17 proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi.

Rozszerzona wersja publikacji dotyczącej plebiscytu znajduje się na naszej stronie:
/
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe