Specjalizacje, Kategorie, Działy
KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej ►

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: KPRP
W Siedleckim Centrum Onkologii prezydent, podpisując dokument, podkreślił, że z KSO wiąże ogromne nadzieje poprawy wyników leczenia chorób nowotworowych w Polsce.
Andrzej Duda wskazywał, że prace nad kwestiami związanymi z usprawnieniem ochrony zdrowia w zakresie leczenia chorób onkologicznych prowadzone są od początku jego prezydentury. Jak dodał, dziś jest realizowany jeden z najważniejszych i najpoważniejszych etapów Narodowej Strategii Onkologicznej.

– Tworzymy wreszcie Krajową Sieć Onkologiczną, krajową sieć placówek wraz z całym systemem leczenia onkologicznego, walki z chorobami onkologicznymi w taki sposób, by w jak największym stopniu sprzyjać pacjentowi i aby ułatwić pacjentowi dostęp na równych zasadach i w równym stopniu do opieki onkologicznej na terenie całego kraju, tak, aby stworzyć dla każdego szansę – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził Siedleckie Centrum Onkologii działające w ramach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.

Podkreślił, że w zakresie strategii leczenia chorób onkologicznych przede wszystkim należy zadbać o szybką diagnostykę, skuteczne leczenie i rehabilitację oraz skuteczny powrót do aktywności.

Andrzej Duda wskazywał, że obecnie śmiertelność związana z chorobami onkologicznymi jest druga, zaraz po chorobach układu krążenia.

– Dlatego walka z tymi chorobami musi być postawiona na jak najwyższym poziomie – przekonywał prezydent.

Prezydentowi towarzyszyła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa KPRP, członek Rady do spraw Ochrony Zdrowia. W uroczystości podpisania ustawy wziął też udział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie.

Przewiduje ona, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie, utworzą Krajową Sieć Onkologiczną (KSO). KSO ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia przebiegać mają według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.