Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Prezydent podpisze w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP
– Prezydent Andrzej Duda odwiedzi 30 marca Siedleckie Centrum Onkologii, gdzie podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii – przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Szefowa KPRP podkreśliła, że ustawa zakłada poprawę organizacji systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, w tym jakości i bezpieczeństwa diagnostyki oraz leczenia onkologicznego.

– Krajowa Sieć Onkologiczna to kolejny etap w realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej, która powstała w efekcie inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent niezmiennie jest zaangażowany w sprawy ochrony zdrowia Polaków, a czwartkowe podpisanie ustawy o KSO jest tego kolejnym dowodem – zaznaczyła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Strukturę KSO utworzą specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego (tzw. SOLO) I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z centrami kompetencji, ośrodkami satelitarnymi i ośrodkami kooperacyjnymi.

Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne – na poziomie specjalistycznym, a najprostsze – na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta będzie na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego oraz możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Podmioty lecznicze, które nie znajdą się w KSO, nie będą mogły zajmować się opieką onkologiczną w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy. Rozwiązanie nie obejmie jednak diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 lat i udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym.

Zgodnie z ustawą, system KSO zostanie uruchomiony w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, co nastąpi 14 dni po podpisaniu jej przez prezydenta.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.