Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Problemy z terapią protonową dla małych pacjentów w Krakowie-Bronowicach

Źródło: RMF/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.07.2019
 
 
Szpitale nie chcą dowozić chorych na nowotwory dzieci do jedynego w Polsce centrum protonoterapii w Krakowie-Bronowicach. Argumentują, że na miejscu powinna funkcjonować stosowna placówka.
To dlatego do 3 września resort zdrowia przedłużył konkurs na wybór szpitala, który ma leczyć małych pacjentów chorujących na raka w jedynym w Polsce Centrum Cyklotronowym w Krakowie Bronowiacach. Jak ustalił reporter RMF FM, żaden szpital w Polsce nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za leczenie dzieci w centrum cyklotronowym. To oznacza, że mali pacjenci chorzy na raka zostają bez możliwości leczenia na jedynym w Polsce urządzeniu do protonoterapii. Wcześniej kontrakt posiadał Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ale go nie przedłużył, argumentując to problemami organizacyjnymi z dowozem pacjentów do centrum w Bronowicach.

Terapia protonowa to nowa metoda leczenia nowotworów złośliwych.Terapia protonowa okazuje się bardziej skuteczna, a przede wszystkim bardziej bezpieczna w określonych lokalizacjach nowotworów. Zdania na temat wskazań do leczenia protonami czasem się różnią, ale te oparte na dowodach klinicznych dotyczą m.in. nowotworów podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej wieku dorosłego, nowotworów zatok obocznych nosa o różnej budowie histologicznej, nowotworów wieku dziecięcego wymagających napromieniania osi mózgowo-rdzeniowej oraz wysoko zróżnicowanych glejaków.

Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, gdzie umiejscowiony jest cyklotron, skupia najwyższej klasy fizyków.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe