SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jarosław Reguła: Wyniki leczenia raka jelita grubego powinny się jeszcze poprawić po wprowadzeniu leków w kolejnych liniach
 
Kategorie: Przewód pokarmowy
Działy: Wywiad tygodnia
Polska poprawiła 5-letnie przeżycia chorych na raka jelita grubego do 50 procent, ale nadal odsetek ten jest o 10 pkt. proc. niższy niż w Europie. Mamy więc sukces, ale dalsza praca jest potrzebna - mówi prof. Jarosław Reguła z Centrum Onkologii w Warszawie, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.
Poddanie się kolonoskopii obniża ryzyko zgonu na RJG nawet o 70 procent. Jednak zgłaszalność nadal pozostawia wiele do życzenia. Potrzebna jest edukacja. Ważną rolę do odegrania maja lekarze POZ, ale również gastroenterolodzy, którzy mogą przekonać, ze kolonoskopię warto wykonać. 75 procent chorych poddających się badaniu nawet bez znieczulenia dobrze je znosi, choć niewątpliwie powinna być możliwość dopłaty za znieczulenie.

W 2017 roku poprawiła się dostępność do leków w I i II linii leczenia, ale poniewaz choroba staje się coraz bardziej chorobą przewlekłą, powstaje luka w postaci braku refundacji III linii leczenia, choć w Europie jest zarejestrowany i dostępny lek, który jest korzystny dla pacjentów.

Cała rozmowa do obejrzenia poniżej:

Jarosław Reguła from Termedia Videos on Vimeo.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe