ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Prof. Witold Szyfter: Nowe technologie w Chirurgii Live 27 listopada

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.11.2019
 
 
- Lekarze z całego świata obejrzą operacje laryngologiczno-onkologiczne transmitowane przy pomocy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Do przeprowadzenia zabiegów zostaną wykorzystane najnowsze zdobycze techniki i wizualizacji – mówi prof. Witold Szyfter.
Chirurgia Live już 27 listopada. Transmisje z operacji laryngologicznych koordynowane z Poznania obejrzy cały świat. Czego można spodziewać się w tym roku?
Pokażemy 22 operacje z 12 ośrodków europejskich z m.in. Londynu, Giessen, Essen, Hamburga, dwóch z Barcelony, Luksemburga, Genui, Marsylii, Leiden, Cagliari oraz oczywiście Poznania. Tradycyjnie zabiegi obejmą onkologię głowy i szyi, operacje nieonkologiczne takie jak usuwanie łagodnych nowotworów krtani, które wpływają na barwę głosu, czy operacje fonochirurgiczne.

Jakie techniki zostaną wykorzystane?
W przeważającej mierze endoskopowe, które gwarantują mniejszą inwazyjność zabiegu i krótszy pobyt pacjenta w szpitalu. To będzie zarówno laser CO2 jak i robot Medrobotisc. Do operacji onkologicznych wykorzystany zostanie egzoskop 3D, zupełnie nowa technika zwana owadzim okiem, która oferuje niesamowite możliwości wizualizacji operowanych narządów. Ma to znaczenie tym bardziej, że zarówno krtań jak i gardło są niewielkie i położone głęboko, co utrudnia dostęp i faktyczne zorientowanie się co w narządzie się dzieje. Obraz pozyskiwany z owadziego oka jest trójwymiarowy, co zwiększa ostrość widzenia i jego głębię, czyli świetnie obrazuje szczegóły, które to najczęściej mają wpływ na wynik zabiegu onkologicznego. Techniki 3D oferują również lepsze możliwości preparowania tkanek. Taką aparaturą dysponują kliniki w Genui i Poznaniu.

Nie zawsze jednak techniki minimalnie inwazyjne mogą zostać zastosowane.
Tak. Na przykład zostanie pokazana operacja przerzutów odległych raka krtani do węzłów chłonnych szyjnych. Ten zabieg należy do tzw. dużej chirurgii i wymaga dostępu otwartego. Podobnie tradycyjna technika będzie zastosowana w przypadku raka nasady języka w gardle środkowym i dolnym. Co prawda resekcja nowotworu odbędzie się z dostępu przez usta, ale tutaj konieczne jest jeszcze usunięcie przerzutów. Operacje te potrwają kilka godzin.

Do czego służy laser dwutlenkowowęglowy?
Chirurgia laserowa raka krtani zdecydowanie dominuje w Europie i tak naprawdę świat uczy się od nas tych metod. Dlaczego? Bo najczęściej są stosowane właśnie w Europie, podczas gdy w pozostałych częściach globu albo wykorzystywany jest dostęp otwarty, albo wybiera się radioterapię. Dla lasera, który w rzeczywistości zastępuje nóż chirurgiczny konkurencyjny jest robot, choć jednak znajduje on szersze zastosowanie w innych dziedzinach medycyny. Koledzy z Luksemburga właśnie z użyciem lasera przeprowadzą operację raka krtani u chorego ze szczękościskiem, który wystąpił po leczeniu radioterapią. Do krtani zostanie wprowadzony giętki fiberoskop i poprzez niego wiązka promieni lasera, która usunie nowotwór. Technika robotowa również wykorzystuje promienie laserowe, ale całe sterowanie jego wiązką odbywa się komputerowo.

To już piąta sesja Chirurgii Live.
Tak i łącznie oglądali nas lekarze ze 122 krajów ze wszystkich kontynentów. Nasz projekt doceniła Unia Europejska i przyznała nam pieniądze na opracowanie platformy cyfrowej z zamieszczonymi tam filmami z sesji Chirurgii Live, tak aby w każdej chwili chirurdzy spoza Europy, gdzie również z przyczyn często ekonomicznych trudniej jest o szkolenia mogli do nich wrócić.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe