SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Raport OECD: W Polsce wyższa śmiertelność z powodu raka niż w Rosji
 
Działy: Aktualności
Umieralność z powodu raka jest w Polsce wyższa niż w Federacji Rosyjskiej, a pacjenci z rakiem jelita grubego mają większą szansę na przeżycie w Turcji, wynika z najnowszego raportu Health at a Glance, przygotowanego przez OECD.
Opublikowane w piątek dane zostały przeanalizowane przez Fundację Onkologiczną Alivia, wspierającą ponad 300 pacjentów w zbieraniu środków na leczenie nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacje są szokujące. - Nie rozumiemy ile dziesiątek tysięcy pacjentów musi jeszcze niepotrzebnie umrzeć, żeby onkologia stała się priorytetem rządu – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu Fundacji Alivia– Wsparcie pacjentów onkologicznych to prawdziwy test dla społecznej wrażliwość polityków, ponieważ dotyczy często tych, którzy odchodzą po cichu. Czy kraj leczący raka na poziomie USA sprzed niemal półwiecza można uznać za dbający o swoich obywateli? Uważam, że nie.

Według raportu w Polsce z powodu raka umierają 234 osoby na populacje 100 tys. W Rosji 208,9, w Szwecji 184,7, w Holandii 223,6. Średnia OECD wynosi 203,7, czyli Polska znacznie ją przekracza. Dane obejmują 2015 rok. W Polsce w 1990 roku było jedynie nieznacznie gorzej. Umieralność z powodu raka przekraczała 250 osób na populację 100 tys. Spektakularny sukces osiągnęły Czechy zmniejszając liczbę zgonów z ponad 300 w 1990 roku do 220,5 z roku 2015. Rosja jednak przoduje wśród krajów OECD pod względem liczby zgonów spowodowanych innymi przyczynami niż rak.

Wyniki w onkologii są wprost proporcjonalne do wydatków na zdrowie. Pod tym względem Polska znajduje się w ogonie OECD z wydatkami 1798 dolarów per capita. Spośród państw Europy Wschodniej gorzej od Polski wypadła jedynie Łotwa. Lepiej wypadły Litwa (1970 dolarów i 6,5 proc.), Estonia (1989 dolarów i 6,7 proc.), Węgry (2101 dolarów i 7,6 proc.), Słowacja (2150 dolarów i 6,9 proc.), Republika Czeska (2544 dolary i 7,3 proc.) oraz Słowenia (2835 dolarów i 8,6 proc.). Więcej od Polski na zdrowie wydaje Chile, o ok. 700 dolarów mniej Turcja i Meksyk.

Jak pisze Alivia w komunikacie, w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia podjęło szereg inicjatyw zmierzających do zmiany organizacji opieki onkologicznej. Zlecono Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowanie świadczenia kompleksowego leczenia raka piersi, które ma zapewnić lepszą koordynację opieki. Zakończenie prac jednak kilkukrotnie przekładano. Jednocześnie resort zapowiedział prace nad kolejnymi świadczeniami, które mają sprawić, że pacjenci nie będą musieli sami organizować sobie opieki. Dokonano nowelizacji pakietu onkologicznego, na podstawie których minister miał wydać rekomendacje jak leczyć poszczególne rodzaje nowotworów. Chociaż ustawa weszła w życie w połowie roku do dzisiaj nie opublikowano ani jednych wytycznych. Pomimo wielokrotnych apeli i inicjatyw ekspertów oraz organizacji pacjenckich dotyczących zasadności wdrożenia rejestrów medycznych, pozwalających monitorować skuteczność opieki w poszczególnych ośrodkach, w ostatnich latach nie powstał żaden nowy rejestr. Jedyne pozytywne sygnały dotyczą finansowania dotychczas nierefundowanych leków. Tylko w ostatnich kilku miesiącach znacznie zwiększyła się dostępność leków dla pacjentów z rakiem prostaty i rakiem jelita grubego.

Według raportu na raka jelita grubego zmarło w 2015 roku w Polsce 28, 3 osoby na populację 100 tys. Średnia OECD wynosi 23,9. 5 lat żyło jedynie 52,8 procent chorych w latach 2010-2014, podczas gdy w Turcji 54,6 procent, w Belgii 67,2 procent, w Czechach 56,1 procent. Średnia OECD to 62,8 procent.

Raport wskazuje, ze zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn największym zabójca spośród nowotworów jest rak płuca. Umiera na niego 17,5 procent kobiet i 25,5 procent mężczyzn w krajach OECD. Drugim w kolejności nowotworem powodującym najwięcej zgonów wśród kobiet jest rak piersi (14,4 procent) i rak jelita grubego (11,3 proc). Wśród mężczyzn żniwo zbiera rak jelita grubego (10 proc) i rak prostaty (9,2 proc). Więcej kobiet niż mężczyzn umiera także na raka trzustki ( 7,5 proc kobiet i 6,1 proc. mężczyzn).

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) publikuje raporty Health at a Glance co roku. Ich celem jest badanie sprawności systemu ochrony zdrowia w państwach członkowskich oraz porównanie opieki, którą otrzymują pacjenci. Ostatnia wersja raportu jest dostępna w całości na stronie www.oecd-library.org.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe