SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Partner strategiczny
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rekonstrukcja piersi: która metoda przynosi większą satysfakcję?
 
Kategorie: Pierś
Działy: Aktualności
Co bardziej komfortowe dla kobiety po mastektomii? Rekonstrukcja za pomocą implantów, czy autologiczne przeszczepienie tkanki z brzucha? Nowe badanie ujawnia różnice po rocznej obserwacji.
Badanie objęło perspektywę 5 lat włączając 57 chirurgów plastycznych w celu porównania jakości życia kobiet po poddaniu się dwóm metodom rekonstrukcji piersi: implantom lub autologicznemu przeszczepieniu tkanki z brzucha. Badacze analizowali wyniki pacjentek po mastektomii przeprowadzonej wskutek choroby na inwazyjnego lub przewodowego raka piersi in situ. Badanie objęło ponad 1,6 tys. kobiet.

Po roku, chore, które miały wykonane przeszczepienie wskazywały na wyższą satysfakcję z piersi w porównaniu do kobiety, którym wszczepiono implant. Chore po przeszczepieniu wskazywały również na lepsza kondycję seksualna i psychologiczną, choć komfort fizyczny nie został osiągnięty w pełni po roku w żadnej z grup, podobnie komfort w okolicach brzucha u tych kobiet, które przeszły przeszczepienie tkanki. Ale depresja i lęk uległy zmniejszeniu w obu grupach a chore z implantami wskazywały na mniejszy ból oraz znużenie niż kobiety po autoprzeszczepieniu.

Jak zauważa Medscape, odsetek obustronnych mastektomii wzrósł z powodu preferencji pacjentek, ale wiedza na temat satysfakcji oraz wyników chirurgicznych i procedur rekonstrukcyjnych nadal pozostaje limitowana. Tymczasem rekonstrukcja piersi pomaga odzyskać wizerunek własnego ciała i zmniejsza stres związany z mastektomią.

Pacjentki po autoprzeszczepieniu były bardziej usatysfakcjonowane ze swojego wyglądu i wskazywały na większy psychologiczny i seksualny komfort niż chore po wszczepieniu implantów, choć ich samopoczucie fizyczne było gorsze za sprawą bólu i znużenia niż kobiet z implantami.
 
Redaktor naczelny:
dr hab. n. med. Jacek Mackiewicz - Oddział Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej, Szpital Kliniczny im. H Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu 2. Katedra Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe