Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną. Nakłady? Na start 250 mln zł

Źródło: KPRM/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.02.2020
 
 
Rada Ministrów zdecydowała we wtorek o akceptacji Narodowej Strategii Onkologicznej. Strategia obejmuje lata 2016-2024, a jej oficjalna nazwa to Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Planowane nakłady z budżetu państwa na realizację strategii to 250 mln zł w 2020 r., 450 mln zł rocznie w latach 2021–2023 i 500 mln zł rocznie w latach 2024–2030.
Zdaniem rządu, Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 zawiera rozwiązania stanowiące odpowiedź na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce.

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Liczba nowotworów złośliwych stale wzrasta czego przyczyną jest zarówno proces starzenia się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

Obecnie w kraju żyje około miliona osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór, a prognozy wskazują, że w najbliższych 5 latach liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., zaś w perspektywie 10 lat o 28 proc.

Jakie są cele strategii?
Jak informuje rząd w uchwale dotyczącej podjęcia działań związanych z realizacją strategii, stanowi ona próbę odwrócenia niekorzystnych trendów oraz obniżenia kosztów wynikających z obciążenia pacjentów chorobami nowotworowymi. Głównym celem strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Zwiększyć powinna się wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, a obniżyć umieralność.

Nowe rozwiązania powinny przyczynić się do wyeliminowania negatywnych zjawisk w onkologii, takich jak fragmentacja opieki, rozproszenie świadczeń i ośrodków onkologicznych, które dotychczas wpływały na jakość leczenia onkologicznego, a co za tym idzie, na szanse pacjentów na wyjście z choroby nowotworowej.

Jakie obszary obejmuje plan rządu?
Strategia przewiduje prowadzenie działań w pięciu obszarach:
- inwestycje w kadry – zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii i lekarzy specjalności pokrewnych;
- inwestycje w edukację – prowadzenie działań profilaktycznych, związanych np. z ograniczeniem palenia tytoniu;
- inwestycje w pacjenta – podniesienie skuteczności badań przesiewowych w kierunku nowotworów jelita grubego, piersi, szyjki macicy oraz płuca;
- inwestycje w naukę i innowacje – np. zwiększenie udziału pacjentów onkologicznych w badaniach klinicznych;
- inwestycje w system opieki onkologicznej – zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki.

Przeczytaj także: Narodowa Strategia Onkologiczna się sprawdzi? Zdaniem Alivii - nie.

Przeczytaj również:KE dąży do europejskiego planu walki z rakiem
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe