Specjalizacje, Kategorie, Działy

Sprawdzają skuteczność leków przeciwnowotworowych. Gdzie? W kosmosie

Udostępnij:
Eksperyment NASA w środowisku mikrograwitacji stacji kosmicznej umożliwia astronautom obserwację wzrostu komórek nowotworowych w 3D, podczas gdy żadne ziemskie laboratorium na to nie pozwala. Te niezwykłe okoliczności są stosowane do badania skuteczności leków przeciwnowotworowych. Eksperyment ma potrwać do końca września.
- Eksperyment nazwany Efficacy and Metabolism of Azonafide Antibody-Drug Conjugates (ADC) in Microgravity (ADCs in Microgravity) ma na celu sprawdzenie działania konkretnych leków przeciwnowotworowych w warunkach mikrograwitacji - informuje "Interia.pl" i cytuje Dhavala Shaha, jednego z naukowców, który pracuje przy projekcie.

- Nie wiemy, czy komórki będą rozwijać się w takim samym tempie, jak na Ziemi. W dłuższej perspektywie musimy mieć pewność, że leki zadziałają w taki sam. W przestrzeni kosmicznej można rozwijać większe nowotwory o kształcie sferycznym, więc mamy lepszy podgląd na to, co dzieje się w organizmie człowieka. Są mniejsze szanse na fałszywie negatywne wyniki - powiedział Luis Zea z Bioserve Space Technologies.

Każda chemioterapia jest obarczona skutkami ubocznymi. Nudności, zmęczenie, utrata włosów i zaburzenia funkcji poznawczych często towarzyszom terapii. Naukowcy mają nadzieję, że eksperymenty w warunkach mikrograwitacji pomogą ograniczyć ilość skutków ubocznych, nie wpływając na zmniejszenie skuteczności działania leku.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.