Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stanowisko Braster S.A. po oświadczeniu polskich onkologów na temat termografii w diagnostyce raka piersi

Udostępnij:
Termografia jaką wykorzystuje Braster do diagnostyki w kierunku raka piersi jest uzupełnieniem innych metod a nie opcją jedyną - pisze spółka w oświadczeniu przesłanym po publikacji stanowiska liderów polskich onkologów, radioterapeutów i chirurgów.
- Nie czujemy się adresatem oświadczenia, ponieważ wyrób medyczny Braster zarejestrowany jest jako uzupełnienie standardowych metod diagnostycznych, jako metoda wspomagająca wykrywanie patologii w gruczole piersiowym. Zgadzamy się ze stanowiskiem onkologów, że jedyną metodą skriningową wykrywania nowotworów piersi jest mammografia. Nigdy w komunikacji Braster nie podważaliśmy tego faktu. Zgodnie z naszą wiedzą jako producenta, profesorowie podpisani pod oświadczeniem nie testowali naszego urządzenia w ramach prowadzonych badań klinicznych. Nie mamy także wiedzy, aby sami wykonywali badania urządzeniem Braster - pisze firma, dodając, że oświadczenie polskich onkologów w sprawie termografii pojawiło się niedługo po publikacji ostrzeżenia Food and Drug Administration, dotyczącego zastosowania termografii zdalnej jako jedynej metody skriningowej raka piersi..

Jak informuje, urządzenie Braster jest technologią wykorzystującą termografię kontaktową. W latach 2013-2018 do 6 badań rejestracyjnych oraz badań po wejściu Braster na rynek zostało włączonych 4 700 kobiet. Badania z użyciem Braster były prowadzone m.in. przez dwa towarzystwa naukowe: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Od obydwu towarzystw firma uzyskała pozytywną opinię dla Brastera jako metody, która w przyszłości może być uzupełniającym narzędziem diagnostycznym w protokole badań profilaktycznych raka piersi.

Braster dalej pisze, że firma otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań Rozwoju i zamierza zrealizować kolejne badanie kliniczne, poza granicami kraju. Mają służyć walidacji automatycznych algorytmów oceny obrazów termograficznych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.