SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szef ASCO: Trzeba rozumieć niepewność chorych na raka
Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.06.2018
 
 
Prezydent ASCO zbiera owacje na stojąco po przemówieniu, w którym poruszył nowego kwestię nowego zrozumienia jakie ma obecnie dla chorych po tym jak sam zachorował na raka.
To ujawnienie się nastąpiło na koniec kadencji ze strony Bruce’a Johnsona, który jest również szefem badan klinicznych w Dana Farber Cancer Center w Bostonie. Centrum notuje ogromny postęp w szczególności w dyscyplinie jego szefa jakim jest rak płuca.

Na początku nowego tysiąclecia chemioterapia była jedyna opcja leczenia raka, potem nastąpiły odkrycia genów takich jak EGFR oraz ALK oraz leków celowanych a na koniec ostatniej dekady nastała immunoterapia.

Prawie połowa chorych na raka płuca może być leczona lekami celowanymi lub immunoterapią a obecne nowe terapie zrewolucjonizowały leczenie razem z ich łagodniejszymi działaniami niepożądanymi w porównaniu z chemioterapią. Istnieje również nadzieja, że niektóre z odpowiedzi na immunoterapię są długotrwałe. Bruce wierzy, że rak płuca stanie się możliwy do wyleczenia.

Bruce Johnson poruszył również swoją sytuację i przywołał własne doświadczenia z rakiem, które przyczyniły się do tego, że uzyskał nowy ogląd uczuć swoich pacjentów. Johnson wskazał, że jego ojciec został zdiagnozowany w kierunku raka prostaty w 2006 roku w wieku 75 lat. Ojciec Johnsona był leczony hormonoterapia oraz radioterapią i obecnie pozostaje bez nowotworu i może obchodzić 86 urodziny. Johnson z powodu historii rodzinnej zdał sobie sprawę, że znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka prostaty, ale miał dylemat, czy przebadać PSA i kiedy. Wspominał, że w tym zakresie rekomendacje ewoluują. Jednak po rozmowie z internista zdecydował się na badanie. Poziom PSA był podwyższony. Kolejnym etapem była biopsja, która wykazała raka. Johnson z czerwcu 2012 roku przeszedł operację. Jak wspomina, choć zabieg odbył się zaledwie 3 miesiące po badaniu PSA ten czas stanowił wyzwanie, aby sprostać obowiązkom ze względu na dużą niepewność. Szef ASCO opowiedział jak obecnie bada oraz sprawuje opiekę nad pacjentami oraz jak przygotowuje prace akademickie. Ta wiedza o nim samym powodowała, że raka miał zawsze z tyłu głowy. Ta niepewność nie znikła, pomimo przebytej operacji i dobrych badań w ciągu ostatnich 6 lat.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe