Specjalizacje, Kategorie, Działy

Szumowski o tym, dlaczego pomysł na instytut onkologii przekształcił się narodową sieć onkologiczną

Udostępnij:
Skąd tytułowa zmiana? - Analizy różnych rozwiązań organizacji onkologii na świecie są zgodne i wskazują, że najlepszy model organizacji onkologii wypracowała Francja, a za nią także Kanada. Narodowa sieć onkologiczna powstanie na bazie tych schematów, to znaczy, że w rozproszonej bazie - ale w tym samym standardzie, w tym samym schemacie i z taką samą jakością - każdy pacjent w Polsce będzie mieć dostęp do leczenia onkologicznego - wyjaśnił.
Łukasz Szumowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową odpowiedział na pytanie o to, kiedy rozpoczną się zmiany w organizacji polskiej onkologii. - Zapowiedziana w expose premiera Mateusza Morawieckiego reforma polskiej onkologii rozpocznie się już w październiku. Wtedy zaczniemy wprowadzanie zmian organizacyjnych, których najważniejszym celem jest koordynacja opieki nad pacjentem. Oczywiście, będziemy wdrażać zmiany stopniowo, w tym roku nowy model sieci onkologicznej zostanie wdrożony w dwóch województwach, w świętokrzyskim i dolnośląskim. Wnioski z tego pilotażu wykorzystamy w przyszłym roku, wprowadzając zmiany w kolejnych regionach, tak aby objęły całą Polskę - przyznał.

Polska Agencja Prasowa przypomniała, że początkowo była mowa o instytucie onkologii, tymczasem ministerialny zespół opracował koncepcję narodowej sieci onkologicznej. Skąd ta zmiana? - Analizy różnych rozwiązań organizacji onkologii na świecie, dokonywane przez polskich oraz zagranicznych ekspertów, są dosyć zgodne i wskazują, że najlepszy model organizacji onkologii wypracowała Francja, a za nią także Kanada. Taką opinię usłyszałem również w czasie mojej wizyty w USA, w czasie spotkań z amerykańskimi specjalistami. Ten model oparty jest na narodowym instytucie raka, który ustala wytyczne leczenia, opracowuje normy i zasady postępowania, koordynuje działania wszystkich szpitali i ośrodków naukowych. Instytut jest centrum sieci placówek leczniczych, które współpracują ze sobą, ale mają też swoje specjalizacje. Pacjent leczony jest w takim szpitalu, który najlepiej pasuje do stopnia zaawansowania choroby, i który posiada odpowiednie kompetencje. Opieka nad pacjentem jest koordynowana. I właśnie taki model zaczynamy wprowadzać w Polsce. Utworzymy narodową sieć onkologiczną, którą będą tworzyć szpitale o kilku stopniach referencyjności, specjalizujące się w poszczególnych metodach terapii. Nadzór nad całą siecią będzie sprawować narodowa rada onkologii, a najważniejszym centralnym ośrodkiem będzie właśnie instytut onkologii. Będzie też osobna struktura dla hematoonkologii dorosłych oraz hematoonkologii dziecięcej - odpowiedział minister.

Przeczytaj także: "Szumowski: W październiku rozpoczniemy pilotaż narodowego instytutu onkologicznego"..
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.