Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
CSK MSWiA w Warszawie

Tadeusz Pieńkowski: Za mało jest onkologów, terapeutów i chirurgów onkologicznych

Źródło: Polityka
Autor: Krystian Lurka |Data: 23.11.2019
 
 
Co roku ponad 300 tys. Polaków umiera na raka, choć wiedza medyczna pozwala na uratowanie wielu z nich. System jest niewydolny, chorzy są skazani na przedwczesną śmierć. - Brakuje specjalistów. To konsekwencja wieloletniego braku starannej troski państwa o pracowników medycznych - mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi.
- W Polsce żyje około miliona osób, u których kiedykolwiek rozpoznano nowotwór złośliwy. Są w trakcie leczenia, mają nawroty, wymagają badań leczenie powikłań terapii onkologicznej. Potrzebują pomocy, a zająć nimi może się jedynie 450 onkologów, kilkuset terapeutów, około tysiąc chirurgów onkologicznych. To o wiele za mało - przyznaje prof. Pieńkowski w rozmowie z „Polityką”.

Pieńkowski zwraca też uwagę na inne kłopoty systemu.

- Brak personelu, ale także zła organizacja i niedostateczne finansowanie powodują kolejki do specjalistów i na badania. Pieniędzy jest więcej, ale i tak nie dorównujemy poziomowi, jaki jest krajach, do których aspirujemy. W Niemczech lub we Francji na ochronę zdrowia przeznaczasz się proporcjonalnie trzy razy więcej pieniędzy z budżetu - podkreśla Pieńkowski.

Przeczytaj także: „Profesora Wiesława Jędrzejczaka plan naprawczy dla polskiej onkologii”, „Prof. Cezary Szczylik: Sytuacja w onkologii klinicznej jest tragiczna” i „Prof. Jassem: Chory na nowotwór nie wie, który ośrodek jest najlepszy. Pomóżmy mu, porównujmy je”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe