Specjalizacje, Kategorie, Działy

Związek pomiędzy stężeniem progesteronu, a ryzykiem raka piersi u kobiet po menopauzie

Udostępnij:
Wpływ endogennego progesteronu na rozwój raka piersi jest mało poznany, ponieważ progesteron występuje w niskim stężenie u kobiet po menopauzie
Niedawno na łamach JAMA Network Open ukazało się wyniki badania kohortowego w którym oceniono wpływ progesteronu i innych hormonów płciowych na ryzyko raka piersi.
W badaniu wykorzystano dane prawie 16 tys. kobiet uczestniczących w Breast and Bone Follow-up to the Fracture Intervention Trial. Badanie rozpoczęto w 1992 roku i obserwowano pacjentki przez 12 lat. Do analizy hormonów wybrano dane i próbki pochodzące od 405 kobiet u których rozpoznano raka piersi oraz 495 kobiet z której stworzono grupę kontrolną. Żadna z kobiet nie stosowała egzogennych hormonów.
Średni wiek kobiet w momencie poboru krwi wynosił 67,2 lata. Kobiety z wyższym stężeniem progesteronu miały zwiększone ryzyko raka piersi (HR=1,16; 95% CI: 1,00 – 1,35; p=0,048). Szczegółowa analiza wykazała, że u kobiet z najmniejszym stężeniem estradiolu (< 6,30 pg/ml; pierwszy kwintyl) i zwiększone stężenie progesteronu było związane z mniejszym ryzykiem raka piersi (HR=0,38; 95% CI: 0,15-0,95; p=0,04), podczas gdy u kobiet z wyższym stężeniem estradiolu (≥ 6,30 pg/ml; od drugiego kwintyla wzwyż) wyższe stężenie progesteronu wiązało się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi (HR=1,18; 95% CI: 1,04–1,35; p=0,01).
Wyniki wskazują, że wyższe stężenie progesteronu może mieć związek z ryzykiem raka piersi przy czym ten związek zależy również od stężenia estradiolu.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.