Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leszek Szymański/PAP

Adam Niedzielski: Nie powinno zabraknąć szczepionek przeciw grypie

Źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.09.2020
 
 
Powodem braku w aptekach szczepionek przeciw grypie jest rekordowe zainteresowanie pacjentów tą formą profilaktyki. – Niebawem kolejna partia trafi do naszego kraju. Liczba dostępnych szczepionek w tym roku przekroczy 2,5 mln, to prawie dwa razy więcej w porównaniu do roku ubiegłego – poinformował Adam Niedzielski.
Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią. Na rynku pojawiły się szczepionki, ale bywają czasowe kłopoty z ich dostępnością. Szef resortu zdrowia powiedział na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, że dostawy są stopniowo realizowane.

– Najlepiej zaszczepić się w okolicy listopada, więc jest jeszcze trochę czasu przed nami. Zwiększyliśmy wydatnie liczbę dostępnych szczepień w Polsce. Początkowo zamówiliśmy 1,8 mln. W tej chwili możemy liczyć, że będzie to liczba powyżej 2,5 mln. W ubiegłym roku zaszczepiło się 1,5 mln osób. Zwiększymy prawdopodobnie dwukrotnie tę liczbę, a jeżeli będzie takie zapotrzebowanie na rynku, to oczywiście będziemy szukali dalszych rozwiązań – poinformował Adam Niedzielski.

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno podał, że w poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1,5 mln osób, a do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.

W tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował szczepienia personelowi medycznemu w placówkach mających z nim umowę.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe