Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cell Reports o tym jak powstają arytmie

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 21.02.2020
 
 
Niskie stężenie tlenu w sercu może prowadzić do zagrażających życiu arytmii, a nawet nagłego zgonu, Dotąd nie było jasne w jaki sposób. Badanie Uniwersytetu w Kalifornii opublikowane w Cell Reports to tłumaczy. Jak?
Badacze wykazali, że w ciągu kilku sekund od powstania hipoksji, czyli niskiego stężenie tlenu, białko zwane SUMO wiąże się z transporterem sodu odpowiedzialnym za każde uderzenie serca. W razie otwarcia się kanału sodowego serce powinno zacząć bić. Jednak SUMO powoduje ponowne otwarcie się tych kanałów wówczas, kiedy powinny być zamknięte. Wynikiem tego jest nadmierny poziom sodu, który prowadzi do powstania niebezpiecznych arytmii.

Głównym autorem badania jest prof. Leigh D. Plant z Northeastern University w Kalifornii.

Jak wyjaśnia, każde uderzenie serca zaczyna się od otwarcia kanału sodowego, który to przenika do komórek mięśnia sercowego. Kiedy serce pracuje normalnie, kanały sodowe zamykają się szybko po otwarciu i pozostają zamknięte. Wówczas mięśnie mogą odpocząć od absorpcji sodu i przygotowują się na kolejne uderzenie. Kiedy kanały pozostają otwarte dłużej i więcej sodu przenika do komórek, co ma miejsce w razie niskiego stężenia tlenu, zakłóca to akcję elektryczną serca i zanim się ono zregeneruje może prowadzić do arytmii.

Już 15 lat temu raportowano wpływ SUMO na powierzchnię komórek. Obecnie wiadomo już, że działanie białka jest nagłe i stanowi odpowiedź na hipoksję. Jest sporym wyzwaniem w leczeniu schorzeń serca.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe