LEKARZ POZ
Choroby narządu wzroku
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Demencja związana z utratą wzroku?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.04.2017
 
 
Obniżona funkcja bliskiego widzenia u starszych pacjentów może zwiększać ryzyko późniejszej demencji, wynika z nowego badania. Analiza objęła populację 7700 osób starszych niż 65 lat.
Badanie wykazało, że osoby z umiarkowaną do silnej utratą bliskiego widzenia charakteryzowały się istotnie większym prawdopodobieństwem rozwoju demencji 12 lat później niż ci, których utrata wzroku nie dotykała. Jednocześnie nie wykazano związku między widzeniem z oddalenia a ryzykiem demencji.

Zdaniem badaczy, utrata wzroku nie powinna być łączona ze starością, ale należy poszukiwać możliwości klinicznej zarówno poprawy widzenia jak i badań wykluczających inne dolegliwości.

Podkreślili oni, że dwa główne badania oceniły utratę wzroku i demencję. Jedno wykazało niższe ryzyko demencji po 8 latach obserwacji pacjentów z dobrym lub świetnym widzeniem, drugie wykazało wyższe ryzyko Alzheimera u tych z problemami z bliskim widzeniem.

W 12-letnim okresie obserwacji wystąpiły 882 przypadku demencji. Demencja objęła 17,1 procent osób z łagodną utratą bliskiego widzenia, 21,2 procent z utratą umiarkowaną do silnej i 18,6 procent z utratą widzenia z odległości i 10,2 procent bez utraty widzenia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe