Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Infekcje dróg moczowych przyczyną udaru?
Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 03.07.2019
 
 
Niektóre infekcje mogą wywoływać udar. W największym stopniu chodzi o infekcje dróg moczowych, które mogą być przyczyną udaru niedokrwiennego, wynika z nowego badania czasopisma Stroke American Heart Association.
Wcześniejsze badania analizowały infekcje jako te czynniki, które mogą wywoływać udar, ale korelacje między ostrymi zakażeniami a udarem niedokrwiennym były nie do końca jasne. Nowe badanie przeanalizowało szersze spektrum infekcji oraz ich związku z innymi typami udaru niż niedokrwienny.

Badacze wykorzystali bazy danych rejestrujące przyjęcia do SORów w latach 2006-2013 z przyczyny udaru i infekcji dróg moczowych, skóry, jamy brzusznej oraz oddechowych i sepsy. Czas od infekcji do wystąpienia udaru został określony od 7 do 120 dni.

W odniesieniu do udaru niedokrwiennego odkryto, że każdy typ infekcji podnosił ryzyko jego powstania. Najsilniejsza korelacja miała miejsce w przypadku infekcji dróg moczowych, które zwiększały ryzyko trzykrotnie w ciągu 30 dni od wystąpienia infekcji.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe