Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak przetrwać jesień bez kichania i chandry?

Źródło: PPOZ
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.11.2019
 
 
Syrop z cebuli i cukru, czosnek, zioła, które każda gospodyni przechowuje w kuchni! Do tego herbatka rozgrzewająca oraz cudownie działający miód! Jest tysiąc sposobów, aby uchronić się przed jesiennym przeziębieniem i sezonowym smutkiem. Jak przetrwać ten trudny czas bez kichania i chandry?
– Tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Podstawową zasadą jest niedopuszczenie do osłabienia organizmu. Jesienią bardzo ważna jest dieta i aktywny wypoczynek! Nie wolno, oczywiście zapominać o szczepieniach przeciwko grypie! To jedyna skuteczna metoda walki z tą niebezpieczną chorobą! Czas szczepień właśnie trwa! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Oto kilka prostych rad jak nie dać się jesiennej niepogodzie:

Ruszaj się, ćwicz, trenuj
Jak wiadomo za nasz dobry nastrój odpowiedzialne są tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. A nic tak nie wzmaga ich wydzielania jak aktywność fizyczna! Właśnie dlatego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zalecany jest ruch oraz sport.

- Osoby, które regularnie trenują cieszą się nie tylko świetnym zdrowiem, formą oraz wyglądem, ale również doskonałym nastrojem oraz samopoczuciem. I nie trzeba wcale wyczerpujących ćwiczeń, wystarczy lekka aktywność fizyczna, by pozbyć się problemu jesiennego spadku nastroju. Basen, fitness, joga, aerobik, siłownia, a jak mróz i śnieg to narty czy łyżwy. Wybór jest duży - mówi Bożena Janicka.

A na przeziębienie?
Zanim sięgniemy po typowe specyfiki, warto skorzystać z innych nieocenionych dobrodziejstw natury: sok z buraka (własnoręcznie przygotowany) z czosnkiem i kilkoma łyżkami miodu, syrop z cebuli z cukrem (leczy kaszel i pomaga przy katarze), chrzan - naturalny antybiotyk. Na ból gardła świetnie sprawdzają się płukanki z szałwii, soli, czy rumianku. Przy chrypie - oliwa z sokiem z cytryny (łyżka dziennie). Oczywiście należy pamiętać, że przy podwyższonej temperaturze oraz innych objawach utrzymujących się niezmiennie przez kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem. Bo może to nie być zwykłe przeziębienie, ale niebezpieczna dla zdrowia grypa. Tu konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia! Ale najlepszą metodą ochrony przed tą niebezpieczną chorobą i jej powikłaniami są szczepienia!

Zadbaj o dietę i światło
- Podczas jesiennych chłodów bardzo ważna jest zdrowa dieta. Warto wybierać produkty bogate w witaminy z grupy B, które mają działanie antydepresyjne (nabiał, orzechy, jajka, razowy chleb i warzywa liściaste). Organizm potrzebuje także odpowiedniej dawki magnezu, który można znaleźć w roślinach strączkowych oraz orzechach. Jednym z powodów jesiennej chandry jest brak słońca, który powoduje u człowieka apatię, ospałość oraz zmęczenie. To właśnie światło daje nam energię i siłę, dlatego warto jesienią starać się korzystać ze słonecznych
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe