LEKARZ POZ
Choroby układu nerwowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak zahamować postęp zmian otępiennych u starszych ludzi?

Udostępnij:
Dobra kondycja, odpowiednia dieta i ćwiczenia umysłowe pozwalają dłużej zachować sprawność.
Czy modyfikacja czynników ryzyka związanych z demencją rzeczywiście jest skuteczna w ochronie przed postępem otępienia u starszych pacjentów?

W badaniu FINGER - Finnish Geriatric Intervention Study to Prevent Cognitive Impairment and Disability lekarze chcieli sprawdzić czy takie wielopoziomowe podejście może być pomocne w opiece nad pacjentami. Wyniki tego badania opublikowano w magazynie Lancet. Była to randomizowana próba kliniczna, do której kwalifikowano osoby w wieku 60-77 lat, które uczestniczyły wcześniej w innych krajowych badaniach. Wszyscy badani mieli otrzymać co najmniej 6 punktów w ocenie CAIDE (Cardiovascular Risk Factors, Aging and Dementia) Dementia Risk Score oraz mieli charakteryzować się nieco obniżonymi w stosunku do wieku zdolnościami poznawczymi. Pacjenci byli w randomizowany sposób przypisywani do grupy, u której przez 2 lata stosowano wielopoziomowe interwencje (dieta, wysiłek fizyczny, ćwiczenia funkcji poznawczych, monitorowanie parametrów ryzyka naczyniowego) albo do grupy kontrolnej, której jedynie udzielano ogólnych porad zdrowotnych. W sumie w badaniu brało udział ponad 1200 uczestników. Do grupy badanej włączono 631 pacjentów a do kontrolnej 629. Spośród nich po ok. 590 (ok. 94 i 95%) osób było później kontrolowanych i włączonych do analizy badawczej.

Wykazała ona, że podejście wielowymiarowe, w którym zwracana jest uwaga na zmianę stylu życia pozwala na utrzymanie a nawet poprawę zdolności poznawczych wśród osób starszych. Podejście takie wiąże się jednak z częściej występującymi efektami ubocznymi, takimi jak bóle mięśniowo-szkieletowe.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.