Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kobiety lepiej przystosowane do utrzymywania niższego ciśnienia krwi?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 26.06.2020
 
 
W sytuacji wielowymiarowego zwiększania się nadciśnienia tętniczego, w tym z powodu diety wysoko solnej, kobiety mają lepszą zdolność do utrzymywania niskich poziomów poprzez podwyższanie liczby komórek T, które selektywnie hamują zapalenie, wskazują naukowcy.
- Kobiety mają wrodzoną zdolność do zwiększonego wytwarzania tych antyzapalnych komórek, zwanych Tregs, w odpowiedzi, jakie niosą wyzwania organizmu – mówi Jennifer C. Sullivan, farmakolog i fizjolog z Augusta University, zauważając, że te komórki pomagają utrzymać zdrową ciążę w ten sposób, że układ odpornościowy nie atakuje płodu. – To oczywiście odrębne wyzwanie, ale wykorzystujemy te same ścieżki ochronne do innych dobrych procesów – dodaje lekarka, która badała różnice między płciami związane z nadciśnieniem zwanym cichym zabójcą, które też jest kluczowym czynnikiem chorób serca oraz udaru.

Tregs są znane z tego, że pomagają chronić organizm od nadmiernej odpowiedzi immunologicznej takiej jak burza cytokinowa, która czyni wiele szkód w dobie zakażeń COVID-19, jak również powoduje inne schorzenia autoimmunologiczne takie jak na przykład RZS i jest naturalnie związana z niższym ciśnieniem krwi oraz słabszym uszkodzeniem organów.

Praca lekarki została opublikowana w czasopiśmie Hypertension i wspiera hipotezę, że kobiety mocno polegają na Tregs pod względem kontroli ciśnienia tętniczego a te mechanizmy przekładają się na przynajmniej jedną z różnic między płciami w odniesieniu do tej kontroli.

Kobiety, przynajmniej przed menopauzą mają tendencję do utrzymywania niższego ciśnienia krwi niż mężczyźni.

- Myślimy, bazując na badaniach, że ta zdolność u kobiet związana z wyższymi poziomami komórek T jest kluczowa do możliwości utrzymania niższego ciśnienia krwi – mówi Sullivan. – Chodzi o wyrównawczą odpowiedź na wzrost ciśnienia, która pomaga obejść jego wpływ sercowo-naczyniowy, podkreśla lekarka, jednocześnie wskazując, że ta wrodzona zdolność może przynieść nową strategię terapeutyczną, w szczególności dla kobiet.

Ta rola wyrównawcza wspólnie z obniżaniem się liczby Tregs w raptownie wywołanym nadciśnieniu zwana jest DOCA terapią soli u szczurów. Kiedy zastosowano przeciwciało neutralizujące, aby szybko zmniejszyć liczbę Tregs o 30-40 procent, ciśnienie wzrastało u kobiet tym samym osiągając pomiary zarezerwowane dla mężczyzn. Sullivan przypuszcza, że mężczyźni I kobiety prawodpodobnie mają tę samą liczbę Tregs, ale różnice mogą być w przenikaniu i mnożeniu się ich w organach kluczowych do kontroli ciśnienia, czyli takich jak nerki.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe