Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
OSU.org

Kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminę B w czasie pandemii

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 02.06.2020
 
 
Kobiety w ciąży przyjmujące dodatkowe suplementy z choliną mogą w ten sposób łagodzić negatywne skutki infekcji na przykład COVID-19 wobec ich dzieci, wynika z nowego badania University of Colorado. Cholina to nic innego jak witamina B obecna w wielu rodzajach pożywienia oraz suplementach diety, a ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu u płodu.
- Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC przewidują, że COVID-19 wpływa na mózg w życiu płodowym podobnie jak inne wirusy układu oddechowego z rodziny korona – powiedział Robert Freedman, profesor psychiatrii z University of Colorado.

Nowe badanie opublikowane w Journal of Psychiatric Research w szczególności przyjrzało się temu, czy wyższe poziomy choliny mogą pomóc w ochronie płodu nawet w sytuacji zakażenia matki infekcją dróg oddechowych we wczesnej ciąży. Co się okazało? Tak, wyższe poziomy choliny chronią płód i łagodzą skutki zakażenia.

- To ważne odkrycie zarówno dla lekarzy, jak I kobiet, które wkrótce staną się matkami, bo dowiedziały się, że naturalny składnik może być przyjmowany podczas ciąży podobnie jak kwas foliowy, czy inne witaminy polecane w tym czasie w celu ochrony płodu oraz nowo narodzonego dziecka przed zaburzeniami rozwoju mózgowia. W późniejszym życiu te zaburzenia mogą prowadzić do chorób psychicznych – dodał Freedman.

W badaniu analizowano wpływ witaminy B na zachowanie noworodka, jeśli matka pozostawała zakażona poprzez pomiar wskaźnika IBQ-R Regulation, który ocenia uwagę oraz inne zachowania dziecka. Niższe poziomy IBQ-R Regulation w pierwszym roku życia są związane z problemami z uwagą oraz zachowaniem społecznym w późniejszym dzieciństwie, w tym obniżoną zdolnością czytania oraz problemami z koncentracją i .sumiennością w czasie około 7 roku życia.

Wyniki badania wskazują, że noworodki urodzone przez matki zainfekowane wirusem z wyższymi poziomami choliny miały znacząco wyższy wskaźnik IBQ-R w trzecim miesiącu życia, w szczególności pod względem uwagi w porównaniu do tych, których matki były zakażone, ale ich poziomy choliny utrzymywały się na niskich poziomach. Okazuje się, że, aby uzyskać poziomy choliny odpowiednie do ochrony noworodka należy przyjmować suplementy diety. Zwiększone nasilenie lęku i depresji u matki zainfekowanej nie jest związane ze wskaźnikiem IBQ-R Regulation u noworodka.

Badanie podkreśla, że wraz z zaleceniami CDC dobrze jest przyjmować cholinę lub fosfodatycholinę wraz z innymi witaminami ciążowymi, bo to może w lepszy sposób ochronić mózg płodu przed możliwym szkodliwym wpływem pandemii oraz zmniejsza ryzyko przyszłych chorób psychicznych u dziecka.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe