Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kombinacja, która może trwale uszkodzić nerki

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Źródło: ScienceDirect, Paweł Wernicki/PAP
Ibuprofen, wydawany bez recepty i powszechnie stosowany środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, może u niektórych trwale uszkodzić nerki, jeśli jest przyjmowany w połączeniu z niektórymi lekami na nadciśnienie czy moczopędnymi – informuje pismo „Mathematical Biosciences”.
Ibuprofen jest powszechnie stosowany jako środek przeciwbólowy na przykład u osób z bólami pleców, bólami menstruacyjnymi czy bólem zębów. Miliony ludzi przyjmuje go bez żadnych problemów zdrowotnych, jednak nowe badanie ostrzega przed łączeniem tego popularnego leku z diuretykami (środkami moczopędnymi) oraz inhibitorami układu renina-angiotensyna (RSA).

Diuretyki i inhibitory RSA są powszechnie przepisywane osobom z nadciśnieniem (zwykle razem) i dostępne pod różnymi markami farmaceutycznymi.

Naukowcy z kanadyjskiego University of Waterloo wykorzystali symulacje komputerowe do modelowania interakcji trzech leków oraz ich wpływu na nerki. Symulowane komputerowo badania leków mogą szybko przynieść wyniki, które w badaniach klinicznych na ludziach zajęłyby znacznie więcej czasu.

Jak się okazało, u osób o określonych profilach medycznych takie połączenie może powodować ostre uszkodzenie nerek, które w niektórych przypadkach może się utrwalić.

– Nie chodzi o to, że każdy, kto zażyje leki w takiej kombinacji, będzie miał problemy – zaznaczyła Anita Layton, profesor matematyki stosowanej w Waterloo. – Badania pokazują jednak, że to problem na tyle istotny, aby zachowywać ostrożność.

Zamiast ibuprofenu autorzy polecają w takich przypadkach przeciwbólowy (ale nie przeciwzapalny) acetaminofen (paracetamol).
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.