Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lepszy przepływ krwi nawet przez lekkie ćwiczenia

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.07.2020
 
 
Nowe badanie opublikowane w Journal of Physiology pokazuje, że pasywne rozciąganie ciała przez 12 tygodni poprawia krążenie krwi poprzez rozszerzanie naczyń oraz zmniejszanie ich sztywności.
Pasywne rozciąganie różni się od aktywnego w ten sposób, że formuje zewnętrzne siły od innej osoby lub grawitacji, kiedy dokonuje się go samodzielnie. Zmiany obserwowane w naczyniach krwionośnych mogą mieć znaczenie dla chorób, w tym najpowszechniejszych, czyli serca.

Badacze Uniwersytetu w Milano przypisali 39 zdrowych uczestników do dwu grup. Grupa kontrolna nie ćwiczyła. Grupa eksperymentalna rozciągała nogi 5 razy przez 12 tygodni. Oceniono potem efekt pasywnego rozciągania na przepływ krwi w nogach oraz ramieniu. Odkryto, że zarówno naczynia w niższej partii nóg oraz górnej części ramienia mają zwiększony przepływ krwi oraz rozszerzają się, kiedy są stymulowane jak również zmniejsza się ich sztywność.

Obie zmiany mają wpływ na choroby serca, udar oraz cukrzycę, ponieważ charakteryzują się zmianami w przepływie krwi poprzez uszkodzony system naczyń.

Jeżeli to badanie przełoży się na pacjentów ze schorzeniami naczyń, może ono wskazać, czy trening może stać się zamienny dla leków, czy też nie oraz czy redukuje ryzyko choroby, szczególnie u osób z niską mobilnością.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe