Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Miejsce dakomitynibu w leczeniu chorych z rakiem płuca - webinarium

Autor: Anna Borowiak |Data: 30.07.2020
 
 
Czy jest miejsce i uzasadnienie stosowania kolejnych inhibitorów TKI EGFR takich jak dakomitynib? Podczas webinarium, które odbędzie się 19 sierpnia o godz. 19.00, eksperci postarają się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie. Do dyskusji zaprosiliśmy znakomitych gości - prof. dr. hab. n. med. Dariusza M. Kowalskiego i dr. n. med. Adama Płużańskiego z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Od wielu lat standardem postępowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z obecną mutacją aktywującą w genie EGFR są inhibitory kinazy tyrozynowej EGFR (TKI EGFR), pozwalające wobec chemioterapii znamiennie poprawić jakość życia chorych i wydłużyć całkowity czas przeżycia.

W chwili obecnej w ramach Programu Lekowego Leczenia NDRP dysponujemy TKI EGFR 1 generacji (gefitynib, erlotynib) oraz 2 generacji (afatynib). Ozymertynib jako inhibitor TKI EGFR 3 generacji, w Polsce dostępny jest wyłącznie w populacji chorych po niepowodzeniu leczenia TKI EGFR z obecną mutacją oporności T790M.

Zarejestruj się bezpłatnie już teraz, aby otrzymać link do transmisji i przypomnienie>>>

BEZPŁATNA REJESTRACJA
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe