Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nadchodzi nowa, lepsza szczepionka na grypę?

Źródło: William A. Fischer, Landon S. King, Andrew P. Lane, Andrew Pekosz. Restricted replication of the live attenuated influenza A virus vaccine during infection of primary differentiated human nasal epithelial cells. Vaccine, 2015; DOI: 10.1016/j.vaccine.2015.
Autor: Andrzej Kordas |Data: 18.08.2015
 
 
Metoda opracowana w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health ma być bardziej efektywna wśród osób powyżej 49 roku życia oraz u dzieci do 24 miesięcy.
Szczepionka podawana donosowo w sprayu ma być bardziej efektywna u osób powyżej 49 r.ż. i dzieci do 24 miesięcy. O swoich badaniach informują badacze z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health na łamach magazynu Vaccine.
Według naukowców, wirus może być osłabiany (w wersji dla dzieci) lub wzmacniany (dla dorosłych), w taki sposób, aby możliwe było osiągnięcie odpowiedzi immunologicznej na właściwym poziomie.


Autorzy podkreślają, że nowy sposób przygotowywania szczepionki może się okazać wyjątkowo przydatny u osób starszych, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania na grypę i rozwoju jej powikłań. Z drugiej zaś strony, osoby te cechują się słabszą odpowiedzią immunologiczną. W obecnym badaniu naukowcy porównywali zachowanie się osłabionych szczepów wirusa grypy z normalnymi. Według relacji badaczy, szczepy te miały zachowywać się inaczej i w efekcie zainfekowane komórki miały uwalniać nieszkodliwe, niezakaźne cząsteczki, które stawały się celami dla komórek układu odpornościowego. Dzięki temu miały powstawać przeciwciała zdolne do walki z właściwym wirusem grypy. Powstająca w ten sposób odpowiedź immunologiczna nie była jednak tak duża, jak oczekiwano. Aby więc skonstruować odpowiedni szczep, który ma być używany w szczepionce FluMist wprowadzono 9 mutacji do wirusa grypy. Naukowcy mają nadzieję, że w ten sposób powstanie bardziej skuteczna szczepionka, która jednocześnie nie będzie wiązała się ze wzrostem efektów ubocznych. Z drugiej zaś strony, manipulacje badaczy mogą doprowadzić do odpowiednio słabszej szczepionki, którą można będzie stosować u małych dzieci do 2 roku życia. Nowa szczepionka ma być gotowa do dalszych testów w ciągu najbliższego roku.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe