Specjalizacje, Kategorie, Działy
Bartosz Banka/Agencja Wyborcza.pl

Niedzielski: Fala infekcji wirusowych na przełomie lutego i marca powinna być dużo mniejsza

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP
W Ministerstwie Zdrowia obradował sztab ekspertów w sprawie dalszego przebiegu sezonu infekcji. – Nawet jeżeli nastąpi ponowny wzrost zakażeń, to fala na przełomie lutego i marca powinna być dużo mniejsza – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sztab zorganizowano 19 stycznia – informował o nim na Twitterze minister Niedzielski.Fala zachorowań infekcyjnych spada
Minister zdrowia poinformował na Twitterze, że szczyt epidemiczny grypy jest za nami, spada liczba hospitalizacji dzieci, a z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu z ubiegłym tygodniem.Zaznaczył również, że "wyhamowanie epidemii grypowej potwierdzają najnowsze dane dotyczące przepisywanych leków na receptę. Średnia dzienna z początku stycznia dla oseltamiviru to 36 tys., a amoksycyliny: 44 tys. u dorosłych i 17 tys. u dzieci. Dziś te dane odpowiednio wynoszą: 15 tys./26 tys./9 tys".Spadek zachorowań potwierdzają dane PZH
Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, zaś od 8 do 15 stycznia – 252 837; łącznie to 559 474.

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, zaś w drugim – 2387. Z powodu grypy od początku stycznia zmarły 33 osoby – siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.

Czym różni się grypa od RSV?
Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Zakażenia wirusem RSV to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus – RSV). Rozprzestrzenia się drogą kropelkową we wszystkich grupach wiekowych. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.

Przeczytaj także: "Producenci zapewniają, że antybiotyków i leków przeciwzapalnych nie zabraknie".
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.