Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
MedTech Europe.org

Nowa terapia chorych na cukrzycę?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 04.06.2020
 
 
Blisko wiek po odkryciu insuliny, zespół międzynarodowych badaczy w tym z University of Utah Health raportuje, że uzyskało najmniejszą na świecie, w pełni funkcjonalną wersję hormonu, który łączy potencjał ludzkiej insuliny z szybkodziałającą insuliną wytwarzaną przez ślimaki morskie. Odkrycie to, bazujące na badaniach na zwierzętach może być krokiem milowym opracowania insuliny terapeutycznej poprawiającej życie chorujących na cukrzycę.
- Mamy już możliwości stworzenia hybrydowej wersji insuliny, która działa u ludzi i wydaje się mieć wiele pozytywnych atrybutów, choć pochodzi od ślimaków – mówi Danny Hung-Chieh Chou z University of Utach Health, asystent profesora biochemii. – To jest ważny krok naprzód do uczynienia leczenia chorujących na cukrzycę bezpieczniejszym i bardziej efektywnym – dodaje.

Badanie zostało opublikowane w Nature Structural and Molecular Biology.

Wskazany rodzaj ślimaków żyje na rafach koralowych i wydala toksyczną szybkodziałającą unikalną insulinę do otaczającej wody, która drastycznie obniża poziom glukozy we krwi ryb, czasowo je paraliżując. We wcześniejszych badaniach, naukowcy odkryli, że ta insulina ma wiele wspólnego z insuliną ludzką. I wydaje się działać szybciej niż ta dostępna na rynku obecnie.

- Szybkodziałająca insulina obniża ryzyko hiperglikemii i innych poważnych powikłań związanych z cukrzycą – mówi Helena Safavi, współautorka badania z Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii. Może również poprawiać działanie pomp insulinowych lub sztucznej trzustki poprzez automatyczne uwalnianie insuliny do organizmu w razie takiej potrzeby. – Chcemy pomóc chorującym na cukrzycę w bardziej ścisłej i nagłej kontroli poziomu cukru w ich krwi – tłumaczy badaczka.

Naukowcy odkryli, że insulina pozyskiwana od ślimaków morskich nie ma jednego z komponentów charakterystycznych dla insuliny ludzkiej, a to powoduje, że może być przechowywana w trzustce. Te składniki muszą tradycyjnie dzielić się na poszczególne molekuły zanim wpłyną na poziom cukru we krwi, co może trwać do godziny. Insulina od ślimaków nie agreguje tych składników, więc może oddziaływać na biochemię organizmu prawie natychmiast.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe