Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Obiecujący lek na migrenę?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.05.2020
 
 
Przeciwciało monoklonalne związane z genami galcenezumab na bazie kalcytoniny w porównaniu do placebo zmniejsza liczbę migren w miesiącu u osób, u których bóle głowy są oporne na leczenie, wynika z 3 fazy badania zaprezentowanego podczas American Academy of Neurology Science Highlights.
- Uczestnicy badania wcześniej próbowali wielu form leczenia, ale one nie działały i dlatego możliwości ich terapii są ograniczone – powiedział główny autor badania Holland C. Detke.

U pacjentów przyjmujących lek nastąpiło zmniejszenie liczby dni migren już w pierwszym miesiącu, a trwało to przez 6 miesięcy badania. Raportowano o 4 mniej dni w miesiącu z bólem głowy w ciągu 3 miesięcy w porównaniu do występowania jej w okresie 13,4 dni w punkcie wyjścia, podczas gdy placebo zmniejszało liczbę dni zaledwie o 1,29 wobec tej samej bazy 13 dni z bólem.

W badaniu wzięło udział 462 dorosłych z epizodyczną lub przewlekłą migreną. U wszystkich chorych poprzednie opcje leczenia nie przyniosły rezultatu ze względu zarówno na jego tolerancję jak i bezpieczeństwo. W pierwszym miesiącu badania 232 osoby zostały przypisane do ramienia z lekiem a 230 do zastrzyków z placebo. W 3 miesiącu 449 uczestników otrzymywało galcanezumab jako część leczenia off-label.

Uczestnicy mieli około 48 lat i 86 procent stanowiły kobiety, 82 procent rasy białej. W punkcie wyjścia wskaźnik jakości życia z migreną wynosił 45, co oznacza znaczące zaburzenia w funkcjonowaniu, a wskaźnik niesprawności 51, co oznacza ciężką niesprawność.

Zmniejszenie liczby dni migreny o 4 w razie leczenia oraz 1,29 bez niego to wynik znaczący statystycznie. Po 6 miesiącach zmniejszenie to wyniosło 5,60 dla leku i 5,24 we wstępnej grupie z placebo.

Istotne różnice zaobserwowano po 3 miesiącach stosowania leku, kiedy oceniono, że zmniejszenie liczby dni migren w miesiącu wyniosło 50 procent lub więcej, 75 procent lub więcej a nawet 100 procent. takiego efektu nie uzyskano w grupie z placebo.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe