Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Picie herbaty wydłuża życie

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.01.2020
 
 
Wypijanie herbaty przynajmniej trzy razy w tygodniu wiąże się z dłuższym i zdrowszym życiem, wynika z badania opublikowanego w European Journal of Preventive Cardiology, czasopisma European Society of Cardiology.
- Nawyk picia herbaty jest związany z niższym ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych i zgonów z innych przyczyn – wskazuje pierwszy autor Xinyan Wang. – Najlepsze efekty zdrowotne przynosi picie zielonej herbaty, a w długim terminie zwyczajnej herbaty.

Analiza obejmowała 100,902 uczestników z projektu China-PAR bez zawału serca w wywiadzie, udaru lub nowotworu. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy tych, którzy piją herbatę trzy lub więcej razy w tygodniu i nie pijących herbaty lub pijących ją w mniejszych ilościach z czasem obserwacji średnio 7,3 lata. Regularne spożywanie herbaty wiązało się z lepszym zdrowiem i z wyższą oczekiwaną długością życia.

Dla przykładu, analiza oszacowała, że u 50-letnich konsumentów herbaty ostre zespoły wieńcowe i udar wystąpiłyby 1,41 lat później a żyją 1,26 lat dłużej niż te osoby, które herbatę piją rzadko. W porównaniu z nigdy nie pijącymi herbaty, ci, którzy ją piją mają 20 procent niższe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych lub udaru, 22 procent mniejsze ryzyko śmiertelnego zawału lub udaru i 15 procent niższe ryzyko zgonów ze wszystkich przyczyn.

Potencjalny wpływ zmian w nawykach picia herbaty było analizowane w podgrupie 14081 uczestników w dwóch punktach. Średni odstęp między analizami wynosił 8,2 lat, a czas obserwacji 5,3 lata.

Osoby z nawykiem picia herbaty, które go utrzymały w obu analizach charakteryzowały się o 39 procent niższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych, 56 procent niższym ryzykiem śmiertelnego zawału serca i udaru oraz 29 procent niższego ryzyka zgonów ze wszystkich przyczyn w porównaniu do tych, którzy herbaty nie pili.

Jak wskazują badacze, efekt ochronny herbaty jest najbardziej obserwowany u tych, którzy piją ją regularnie. Polyfenole nie są gromadzone przez organizm w dłuższym okresie, a to właśnie one przyczyniają się do efektu kardioprotekcyjnego.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe