Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pierwsze w Polsce wszczepienie zastawki typu Venus u pacjentów pediatrycznych

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Rafał Grzyb/PAP
Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – jako pierwsi w Polsce – implantowali zastawkę samorozprężalną typu Venus u pacjentów pediatrycznych – poinformował prof. Sebastian Góreczny, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
– Tym samym jest to trzeci typ zastawek, które z powodzeniem są implantowane w naszym szpitalu. Jesteśmy jedynym ośrodkiem pediatrycznym w Polsce, który oferuje pełne spektrum przezskórnego i hybrydowego wszczepienia zastawek płucnych – stwierdził profesor cytowany w komunikacie szpitala.

Jak zaznaczono, do tej pory w placówce istniała możliwość wszczepiania jedynie mniejszych zastawek (Melody do 22 mm, Edwards do 30 mm).

Według specjalistów zastawka Venus jest wyjątkowa dzięki swojemu rozmiarowi – jest on większy (do przepływów powyżej 30 mm), co pozwala leczyć pacjentów, dla których do tej pory nie było takiej możliwości.

Przedstawiciele krakowskiej placówki zaznaczyli, że dzięki zastosowaniu zastawki można odroczyć w czasie leczenie kardiochirurgiczne – niestety, zastawki nie są rozwiązaniem na resztę życia, ale znacznie odwlekają operację kardiochirurgiczną.

Zmniejszenie w ciągu życia pacjenta liczby operacji kardiochirurgicznych – wskazano – jest istotne pod względem ryzyka ewentualnych zrostów. Zastawki są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.

Pierwszego w Polsce wszczepienia samorozprężalnej zastawki płucnej Venus dokonano 15 lutego br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie u 30-letniego pacjenta z ciężką niedomykalnością płucną po korekcji całkowitej tetralogii Fallota w dzieciństwie. Pacjent opuścił szpital w drugiej dobie po udanym zabiegu.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.