Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotaż leczenia otyłości

Udostępnij:
Resort zdrowia powołał zespół ds. koordynowanej opieki nad pacjentami z otyłością. Propozycje programów pilotażowych zostaną przedstawione nie później niż do 31 marca 2023 roku.
Zespół jest organem pomocniczym ministra zdrowia. Jego przewodniczącym został Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

W skład tej grupy weszli także:
– prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
– prof. dr hab. med. Artur Mazur, II Klinika Pediatrii Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie Uniwersytetu Rzeszowskiego,
– dr hab. n. med. Karolina Kłoda, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej,
– dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, II Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr hab. n. med. Michał Brzeziński, Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Główne zadania zespołu to przygotowanie propozycji programu pilotażowego dotyczącego kompleksowej opieki nad pacjentem w wieku poniżej 18 lat, u którego stwierdzono występowanie otyłości lub wysokie ryzyko jej rozwoju.

Eksperci przygotują też propozycje pilotażu w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad chorymi w wieku powyżej 18 lat leczonymi z powodu otyłości (KOS-BMI 30+).

Planuje się, że zespół zakończy działalność z dniem przedstawienia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia propozycji programów pilotażowych, ale nie później niż do 31 marca 2023 roku.

Otyłość to poważny problem, który dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Ze statystyk wynika, że już co czwarty Polak jest otyły, a ponad połowa naszych rodaków ma nadwagę. Według ostatnich badań Światowej Organizacji Zdrowia Polacy są w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Zbędne kilogramy mają negatywny wpływ na nasze codzienne życie, a przede wszystkim na nasze zdrowie.

Głównymi przyczynami otyłości są przede wszystkim złe nawyki żywieniowe – dużo tłuszczu i sporo cukru. Otyłość dotyka także dzieci. Już co piąte polskie dziecko ma problem z nadmiarem kilogramów.

Opracowanie: INK

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.