Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pojawi się lek na otyłość?

Udostępnij:
Otyłość dotyka ponad 40 proc. dorosłych w USA i 13 procent na świecie. Razem z otyłością pojawia się wiele innych chorób takich jak sercowo-naczyniowe, cukrzyca, czy stłuszczenie wątroby, co zaś powoduje trudności w leczeniu.
- Otyłość jest największym problemem zdrowotnym w USA. Ale ludziom trudno jest zrzucić wagę i ją utrzymać, a bycie na diecie sprawia kłopoty. Tym bardziej podejście farmakologiczne mogłoby pomóc i byłoby korzystne dla całego społeczeństwa – powiedział Webster Santos,, profesor chemii College of Science w Virginia Tech.

Santos wraz z zespołem niedawno zidentyfikował niewielki mitochondrialny związek zwany BAM15, który obniża masę tłuszczową u myszy bez wpływania na spożycie posiłków oraz na masę mięśniową lub zwiększanie temperatury ciała. Co więcej molekuła obniża oporność na insulinę i ma korzystny efekt na stres oksydacyjny i zapalenie.

Odkrycia, które opublikowano w czasopiśmie Nature Communications niosą za sobą obietnicę przyszłego leczenia oraz zapobiegania otyłości, cukrzycy, a w szczególności NASH, czyli typowi stłuszczenia wątroby, charakteryzującej się zapaleniem oraz akumulacją tłuszczu w tym organie. W ciągu kolejnych kilku lat, schorzenie może stać się główną przyczyną przeszczepień wątroby w USA.

Mitochondria powszechnie są znane jako magazyn energii w komórce. Wytwarzają ATP, molekułę, która pełni rolę „prądu”, napędzając ciało i inne biologiczne procesy w kierunku prawidłowego funkcjonowania.

W celu wytworzenia ATP składniki pożywienia muszą zostać spalone i w mitochondriach musi powstać PMF – siła z protonów. PMF powstaje z gradientu protonowego, gdzie wyższa jest koncentracja protonów poza wewnętrzną częścią błony komórkowej i niższa w jej przestrzeni. Komórka wytwarza ATP tam, gdzie protony przechodzą przez enzym zwany syntezą ATP, który jest osadzony w błonie komórkowej. Spalanie tlenu przyczynia się do tego procesu.

- Wszystko, co obniża PMF ma potencjał do zwiększenia oddychania. Mitochondrialne związki to niewielkie molekuły, które pomagają komórkom oddychać lepiej. W efekcie zmieniają metabolizm w komórce tak, że spalanych jest więcej kalorii bez żadnego wysiłku – podkreślił Santos.

Wiedząc o tym, że te molekuły zmieniają metabolizm komórkowy, badacze chcą upewnić się, że lek osiągnie swój cel i będzie przede wszystkim bezpieczny. Seria badań na myszach już wskazuje na to, że BAM15 nie jest toksyczny, nawet w wysokich dawkach i nie wpływa na ośrodek w mózgu sygnalizujący o głodzie lub o jego zaspokojeniu.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.