Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Posłowie również wyżej wyceniają szpitale

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: PPOZ
POZ otrzyma nieco ponad 400 tys. zł z dodatkowej puli środków wynoszącej 9 mld zł. Podstawowa opieka zdrowotna znów dyskryminowana, można powiedzieć po tym, gdy posłowie podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia pozytywnie zaopiniowali taką zmianę budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia na 2022 r.
Zwiększono tym samym publiczne wydatki na leczenie o ponad 9,1 mld zł. Oznacza to, że nakłady na świadczenia medyczne zwiększą się niemal o 13 proc.

Zgodnie z nowym planem finansowym najwięcej pieniędzy dostaną szpitale i ambulatoryjna opieka specjalistyczna – odpowiednio ponad 5 mld zł i ponad 2 mld zł.

– Tymczasem potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej oszacowano tylko na nieco ponad 400 tys. zł. Nie zgadzamy się na tak rażącą niesprawiedliwość. Dysproporcje są skandaliczne – tak podział wydatków publicznych na leczenie w Polsce skomentowała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dodaje, że podział z dodatkowej puli pieniędzy jest bardzo zróżnicowany. Tak naprawdę zyskają jednak wyłącznie szpitale i ambulatoryjna opieka specjalistyczna, które zostały wycenione na miliardy złotych. Pozostałe ogniwa polskiego systemu zdrowia mogą liczyć na najwyżej kilkaset milionów. Wśród nich jest również podstawowa opieka zdrowotna.

– W naszym przypadku przewidziano zwiększenie o 436,6 mln zł, czyli zaledwie o mniej więcej 5 proc., a powinno stanowić ponad 13 proc. To powiększa niedofinansowanie POZ i jest to kolejny spadek ogólnych nakładów na medycynę rodzinną. Dla podstawowej opieki zdrowotnej jest to kolejny cios i dowód na to, jak źle traktowana jest przez decydentów. Wymagania rosną, nakładane są kolejne zadania, którym ze względów kadrowych i wiekowych nie zawsze jesteśmy w stanie podołać, ale mimo wszystko staramy się dla naszych pacjentów robić rzeczy wręcz niemożliwe, niekiedy zastępować im szpitale i pomoc specjalistyczną. Dodatkowo nadal zapewniać opiekę pacjentom covidowym i uchodźcom – wskazuje szefowa PPOZ.

Oceniając negatywnie podział dodatkowych środków na finansowanie świadczeń ochrony zdrowia w planie finansowym NFZ na 2022 rok, PPOZ zwróciło się do ministra zdrowia i prezesa NFZ z pismem, w którym podkreśla, że przewidziane nakłady na podstawową opiekę zdrowotną (relatywnie niższe niż na inne rodzaje świadczeń) nie odzwierciedlają istotnego zwiększenia zadań, jakie NFZ nałożył w ostatnim czasie na POZ z tytułu chociażby pandemii czy konieczności obsłużenia coraz liczniej napływających do kraju uchodźców.


Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.