Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pracodawcy RP: kontrowersyjne oddzielenie prywatnych ośrodków od publicznej ochrony zdrowia

Udostępnij:
Pracodawcy RP są zaniepokojeni przyszłością placówek prywatnych po expose nowej premier Beaty Szydło. Przypominają, że blisko 100 procent podstawowej opieki zdrowotnej jest w rękach prywatnych, podobnie jak ośrodki diagnostyki obrazowej, czy szpitale.
Dalsze wzmocnienie opieki zdrowotnej skoncentrowanej na rodzinie – opiece nad matką i dzieckiem, a także osobami, które najczęściej korzystają z pomocy lekarskiej, to jest osobami starszymi jest kierunkiem właściwym. Podobnie poprawa efektywności systemu opieki zdrowotnej w kontekście zmieniającej się sytuacji demograficznej. Nie można jednak pomijać innych zadań o fundamentalnym dla zdrowia pacjentów znaczeniu, w tym dotyczących przeważających problemów epidemiologicznych oraz kształcenia kadr medycznych. Cele te zostały wypracowane w dialogu ze środowiskami medycznymi i partnerami społecznymi oraz przyjęte przez Komitet Koordynacyjny ds. Polityki Rozwoju w dokumencie opisującym krajowe ramy strategiczne – „Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020”. Pracodawcy RP nie zgadzają się na ich ograniczenie.

Oprócz niekompletności celów polityki zdrowotnej w exposé problem stanowią deklarowane narzędzia, które są co najmniej kontrowersyjne, a w niektórych wypadkach niewykonalne lub nieprzystające do rzeczywistości, realiów społecznych państwa. Za taką należy uznać deklarację oddzielenia prywatnych ośrodków zdrowia od publicznej służby. Poza nielicznymi wyjątkami blisko 100% podstawowej opieki zdrowotnej, kluczowego ogniwa tak postulowanej opieki nad matką, dzieckiem i osobą starszą, jest prywatna. Ogromna część diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej i ogólnie opieki specjalistycznej także pozostaje w prywatnych rękach. Na poziomie powiatu dziesiątki prywatnych szpitali zapewniają skutecznie i z poświęceniem każdego dnia opiekę mieszkańcom regionu. Skutki ich likwidacji byłyby niewyobrażalnie bolesne, tragiczne dla pacjenta i całkowicie nieracjonalne.

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają zapowiedź ograniczania biurokracji, porządkowania wynagrodzeń pielęgniarek, ratowników medycznych i innych pracowników służby zdrowia, których dochody są dziś zbyt niskie. Należy mieć nadzieję, że surowa ocena dotycząca m.in. prywatnych szpitali, przedstawiona w kontekście dzielenia pacjentów, przedsiębiorców i całego systemu są jedynie wyrazem błędnej oceny i niezrozumienia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.