Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Problemy finansowania jednostek medycyny paliatywnej

Źródło: Agata Zbieg/PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 17.05.2022
 
 
Ministerstwo Zdrowia chce do 2026 roku stworzyć sieć ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej dla pacjentów onkologicznych, zlokalizowanych przy ośrodkach onkologicznych lub z nimi współpracujących – wynika z informacji resortu przedstawionej na senackiej Komisji Zdrowia.
Z informacji resortu zdrowia wynika, że w krajowym planie transformacji uwzględniono postulat i w 2023 roku Ministerstwo Zdrowia uzupełni wykaz jednostek chorobowych, kwalifikujących do objęcia świadczeniami opieki paliatywnej i hospitalizacyjnej.

Z kolei w Narodowej Strategii Onkologicznej zawarto cel dotyczący tego, że do końca 2028 roku zostanie zwiększona o 10 proc. liczba lekarzy posiadających specjalizację onkologiczną, w tym także medyków posiadających specjalizację związaną z medycyną paliatywną.

Do 2024 roku, również w Narodowej Strategii Onkologicznej, postawiono cel wyrównania i zwiększenia dostępu do świadczeń opieki rehabilitacyjnej, opieki paliatywnej i hospicyjnej w poszczególnych województwach.

Do 2026 roku MZ chce stworzyć sieć ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej dla pacjentów onkologicznych, zlokalizowanych przy ośrodkach onkologicznych lub z nimi współpracujących.

Eksperci alarmują, że sytuacja jednostek opieki paliatywnej w Polsce staje się coraz trudniejsza: ich zadłużenie szybko rośnie, wielu chorych umiera w kolejkach do hospicjów, a dodatkowo niektóre z nich mogą zostać zamknięte.

– Sytuacja finansowa większości podmiotów udzielających świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej jest bardzo trudna. Środki finansowe przeznaczone przez budżet państwa na finansowanie świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oparte są na wycenie przeprowadzonej przez AOTMiT w 2015 r. – informowała PAP w kwietniu prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz. W metodologii wyceny przyjęto wówczas koszty jednostkowe występujące w opiece paliatywnej w 2014 r. i 2015 r.

– Konieczne jest pilne podwyższenie ceny świadczenia bazowego, niezmienionego od 2015 r., uwzględniając przynajmniej rosnące koszty wynagrodzeń oraz inflację – tłumaczyła specjalistka.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poświęconego opiece paliatywnej i hospicyjnej 9 lutego 2022 r. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że wartość kontraktów w świadczeniach hospicyjno-paliatywnych rośnie. W roku 2018 było to 733 mln zł, w 2022 r. planowano 980 mln zł, a więc o 33 proc. więcej. Miłkowski zgodził się, że wycena świadczeń wymaga aktualizacji. Przedstawiciele środowiska medycyny paliatywnej zwracają uwagę, że jeśli wzrost wyceny świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej nastąpi później niż od 1 lipca 2022 roku, to istnieje ogromne ryzyko załamania opieki paliatywnej, ponieważ już obecnie sytuacja jest bardzo trudna.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w lutym 2020 r. na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oczekiwało 2500 osób, w tym 1600 osób na świadczenie w hospicjum domowym.

Z badania dr. hab. Tomasza Dzierżanowskiego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, wynika, że w 2018 r. domową opieką paliatywną nie objęto jednej szóstej, a stacjonarną – aż jednej trzeciej oczekujących pacjentów. Większość z nich zmarła w trakcie oczekiwania na przyjęcie.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.