Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rada dla nerwowych i sfrustrowanych - chwila snu?

Źródło: Jennifer R. Goldschmied, Philip Cheng, Kathryn Kemp, Lauren Caccamo, Julia Roberts, Patricia J. Deldin. Napping to modulate frustration and impulsivity: A pilot study. Personality and Individual Differences, 2015; 86: 164 DOI: 10.1016/j.paid.2015.06.013
Autor: Andrzej Kordas |Data: 10.08.2015
 
 
Drzemka w ciągu dnia może nieco spowalniać tempo wykonywania kolejnych zadań, ale jednocześnie podwyższa próg frustracji i zmniejsza impulsywność.
Brak snu dotyczy coraz większej grupy osób. Problem ten może negatywnie wpływać na pamięć oraz uwagę w pracy. Naukowcy przypominają więc, że chwila snu może pomóc w zwalczaniu frustracji i zbytniej impulsywności.

Badacze z University of Michigan wskazują, że chwila snu może być właściwą strategią w zwalczaniu impulsywności oraz frustracji. W swojej pracy postanowili oni sprawdzić, jak krótkie drzemki wpływają na kontrolę emocji u dorosłych ludzi. W badaniu tym brało udział 40 uczestników w wieku 18-50lat. Osoby te na 3 dni przed rozpoczęciem testów miały przestrzegać specjalnego grafiku spania. W pracowni naukowców natomiast miały one wykonać kilka testów komputerowych i odpowiedzieć na pytania dotyczące senności, nastroju oraz impulsywności. Badani w randomizowany sposób byli przypisywani do grupy, która mogła skorzystać z 60-minutowej drzemki albo do grupy, która miała w tym czasie oglądać film przyrodniczy. Następnie analizowano dane osób, które powtórnie wypełniały zadania i kwestionariusze. Okazało się, że osoby które spały, potrzebowały więcej czasu na rozwiązanie testów, ale za to były mniej porywcze i mniej sfrustrowane koniecznością kolejnego wypełniania zadań.

Naukowcy podkreślają, że długotrwałe pozostawanie bez snu może negatywnie wpływać na kontrolę emocji. Drzemki mają być również przydatne w zwiększaniu bezpieczeństwa w pracy oraz w zwiększaniu produktywności pracowników. Całkowity opis badań został opublikowany w Personality and Individual Differences.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe