Specjalizacje, Kategorie, Działy
Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl

Senat o kredytach na studia medyczne i wykazie sieci szpitali

Udostępnij:
Nowelizacja przepisów przewiduje dłuższy okres składania wniosków o kredyt na studia medyczne i wydłużenie terminu obowiązywania obecnego wykazu placówek zakwalifikowanych do podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (PSZ).
Senat poparł nowelizację zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawę o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany przewidują m.in. wydłużenie terminu składania wniosków o kredyt na studia medyczne do końca roku akademickiego 2021-2022 za okres obejmujący pierwszy i drugi semestr.

Z treści noweli wynika, że wydłużenie okresu składania wniosków nastąpi z jednoczesnym zachowaniem możliwości sfinansowania z kredytu opłat za usługi edukacyjne poniesionych przez studentów za dwa semestry roku akademickiego 2021-2022.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli wniosek o kredyt na studia medyczne jest złożony do banku w pierwszym semestrze roku, kredytu udziela się na pokrycie opłat za usługi edukacyjne ponoszone od tego semestru.

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że termin ten może okazać się niewystarczający na dokonanie wszystkich formalności związanych z ubieganiem się o kredyt na studia medyczne (pobranie zaświadczenia wydawanego przez uczelnię, złożenie wniosku kredytowego do banku udzielającego kredytu na studia medyczne itp.).

W ocenie autorów noweli wydłużenie tego terminu jest korzystne dla studentów ubiegających się o kredyt na studia medyczne, gdyż w sposób istotny wydłuża okres, w którym mogą się starać o pieniądze na sfinansowanie opłat poniesionych w całym roku akademickim.

Nowelizacja ustawy trafi teraz ponownie do Sejmu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zdecydowano również, że wykaz sieci szpitali będzie aktualny do końca 2022 roku.

Zgodnie z nowelizacją obowiązujący wykaz placówek zakwalifikowanych do podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (PSZ) będzie obowiązywał o pół roku dłużej - do końca 2022 roku. W uzasadnieniu do projektu wskazano, że zmiana jest podyktowana szczególnymi warunkami funkcjonowania szpitali w czasie pandemii COVID-19.

Nowela umożliwia też przyjęcie za podstawę wyliczenia kolejnego ryczałtu systemu PSZ, na pierwsze półrocze 2022 r., odpowiednich danych sprawozdawczych za 2019 r., czyli za ostatni okres rozliczeniowy przypadający przed pandemią COVID-19.

Większość placówek w systemie PSZ odnotowała spadek udzielanych świadczeń, szczególnie tych planowanych, w porównaniu z okresem przed pandemią.

Nowy wykaz świadczeniodawców wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku i będzie obowiązywać do 30 czerwca 2027 roku.

Jak podano w projekcie ustawy, wykaz placówek, zgodnie z przepisami, ogłaszany jest najpóźniej do 27 marca i obowiązuje przez cztery lata, poczynając od 1 lipca. Dlatego też, by uniknąć sytuacji, że od 2 stycznia 2027 r. do 30 czerwca 2027 roku nie byłoby żadnego wykazu świadczeniodawców, wprowadzono poprawkę, że ogłoszony w 2022 roku wykaz, który obowiązywać będzie od 1 stycznia 2023 roku będzie aktualny do 30 czerwca 2027 roku.
Doprecyzowano też termin dotyczący okresu rozliczeniowego, branego pod uwagę do wyliczenia ryczałtu, ustalając, że bierze się pod uwagę okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Opracowanie INK
 
Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.