Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Harvard.edu

Smartfon narzędziem diagnostycznym siatkówki oka u diabetyków?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.05.2020
 
 
Uszkodzenie siatkówki związane z cukrzycą jest obecnie uznawane za najpowszechniejszą przyczynę utraty wzroku u dorosłych w wieku produkcyjnym. W krajach o niskim i średnim dochodzie badanie oczu przy użyciu smartphona może pomóc wykrywać zmiany na wczesnym etapie ich zaistnienia. Wykazało to badanie Bonn University prowadzone wspólnie z Sankara Eye Hospital Bangalore w Indiach a opublikowane w czasopiśmie Ophthalmology.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych długoterminowych powikłań cukrzycy są uszkodzenia naczyń. W światłoczułej warstwie siatkówki również wpływa to na naczynia włosowate. Ta sieć małych naczyń dostarcza komórkom tlen oraz pożywienie. Jeżeli zostaje uszkodzona, tworzą się anormalne naczynia powodujące dalsze szkody. Pozostawione bez leczenia prowadzą do ślepoty.

- Jeżeli na czas zauważy się problem, utrata wzroku może zostać zatrzymana – podkreśla dr. Maximilian Wintergerst z University Hospital Bonn. – Ważnym celem terapeutycznym jest lepsza kontrola cukrzycy, możliwe leczenie siatkówki laserem zanim pojawi się dalsza utrata zdrowia – dodaje.

Leczenie laserowe niszczy nieodżywioną część siatkówki, eliminując problem uwalniania się czynnika wzrostu. W innym przypadku taka sytuacja prowadzi do forowania się niezdrowych naczyń i akumulacji płynów w siatkówce.

Przyczynami cukrzycy są jest nadmiar kalorii, brak ćwiczeń fizycznych. Według szacunków 8 na 10 osób chorujących na cukrzycę żyje w krajach rozwijających się, w których system opieki zdrowotnej nie należy do najlepszych dlatego systematyczne badania chorujących nie są zazwyczaj możliwe.

Ten problem można ominąć wykorzystując urządzenia zaprojektowane w zupełnie innych celach, czyli smatphony. Mają one wbudowane kamery o wysokiej rozdzielczości, które, ku zaskoczeniu, mogą zostać wykorzystane do diagnostyki schorzeń siatkówki. I badacze podążyli właśnie w tym kierunku.

Porównali cztery różne podejścia celujące w umożliwienie optalmoskopii za pomocą średniej klasy smartphonów. Żaden nie wypełnił swojej roli tak samo, ale wiadomo, że najlepsze rezultaty osiągnięto używając smartphon z dodatkowymi soczewkami w aparacie. Taka konstrukcja umożliwia wykrycie zmian w siatkówce w prawie 80 procent badanych oczu, jeszcze na wczesnym etapie. Zaawansowane uszkodzenia będą wykryte w 100 procentach.

Na badanie potrzeba około dwóch minut i może je wykonać nie tylko okulista, ale optometra. Chodzi o udokumentowanie zmian w siatkówce poprzez nagranie obrazu dna oka kamerą smartphona. Obraz zostaje przesłany internetem do okulisty w celu ustalenia rozpoznania.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe