Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stanford University: drzemka prowadzi do choroby

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.03.2020
 
 
Osoby starsze, które drzemią w ciągu dnia mogą znajdować się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na różne schorzenia, w tym cukrzycę, nowotwór, nadciśnienie. Takie są wnioski z badania Stanford University zaprezentowanego na zjeździe American Academy of Neurology.
Nadmierna senność jest definiowana jako zapadanie w sen ponad normę nawet w sytuacji, kiedy w nocy sen trwał zgodnie z zaleceniami, czyli siedem lub więcej godzin. Nadmierna senność może wyniszczać organizm poprzez na przykład utrudnianie pracy lub innych aktywności w ciągu dnia.

- Zwracanie uwagi na senność u osób starszych może pomóc lekarzom w przewidywaniu i zapobieganiu chorobom – mówi autor badania Maurice M. Ohayon ze Stanford University.- Osoby starsze i ich rodziny być może powinny bardziej przyjrzeć się swoim nawykom w celu zrozumienia potencjalnego ryzyka zachorowania – dodaje.

Jakie dowody?
Badanie objęło 10930 uczestników w wieku 65 lat lub starszych. Badacze przeprowadzali wywiady telefoniczne dwa razy w ciągu trzech lat. W pierwszej rozmowie 23 procent osób powyżej 65 roku życia spełniło kryteria nadmiernej senności. W drugiej rozmowie 24 procent zaraportowało nadmierną senność. Spośród tych 41 procent wskazało, że nadmierna senność stanowi ich przewlekły problem.

Jak wykazano, osoby, które przyznawały się do nadmiernej senności w pierwszym wywiadzie telefonicznym miały 2-3- krotnie wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę lub nadciśnienie trzy lata później niż te, których ten problem nie dotyczył. Również ryzyko zachorowania na raka rosło dwukrotnie. Spośród 840 osób, które przyznały się do nadmiernej senności w pierwszym wywiadzie, 52 osoby lub 6,2 procent zachorowało na cukrzycę w porównaniu do 74 osób lub 2,9 procent tych, które nie spały w ciągu dnia. Także spośród 840 osób, które raportowały senność, 20, czyli 2,4 procent zachorowało na raka w porównaniu do 21 osób lub 0,8 procent tych, które nie ucinały sobie drzemki w ciągu dnia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe