SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stopa cukrzycowa przestanie być taka groźna?
 
Działy: Aktualności
W Wielkiej Brytanii amputacje kończyn z powodu cukrzycy sięgają 20 dziennie. W Polsce rocznie wykonuje się ich około 15 tys. Prowadzone są intensywne badania na całym świecie odnośnie nowych terapii, które mogą pomóc w uniknięciu operacji.
Badanie prowadzone przez uniwersytety Exeter i Bath poczyniło spore kroki w rozumieniu mechanizmu molekuły fosforanu deoksyrybozy-1 stymulującej formowanie się nowych naczyń krwionośnych.

Od dawna wiadomo, że formowanie się nowych naczyń krwionośnych jest kluczowe podczas odpowiedzi organizmu na uszkodzenia tkanki. Obecnie, dzięki projektowi zrozumienie działania fosforanu deoksyrybozy-1 może otworzyć nowe możliwości terapeutyczne w zakresie medycyny regeneracyjnej. Tworzenia nowych naczyń w celach regeneracyjnych wymagają chorzy ze stopą cukrzycową.

Badanie ujawnia, że fosforan deoksyrybozy -1 aktywuje enzym zwany oksydazą 2 NADPH (NOX2). On w efekcie prowadzi do stymulacji transkrypcji czynnika zwanego NFkB odpowiedzialnego za włączenie genów w szczególności zaangażowanych w formowanie nowych naczyń krwionośnych. Pośród tych genów kluczową rolę w formowaniu się nowych naczyń odgrywa receptor śródbłonkowego czynnika wzrostu 2(VEGFR2). On stanowi cel medycyny regeneracyjnej i zespół brytyjski ma nadzieję, że jego odkrycie dostarczy efektywnych kosztowo terapii do kierowania formowaniem się naczyń krwionośnych.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe