Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Tikagrelor czy kwas acetylosalicylowy po CABG?

Źródło: Damian Matusiak/https://academic.oup.com/eurheartj/advance-article-abstract/doi/10.1093/eurheartj/ehz185/5506732?redirectedFrom=fulltext https://www.wikidoc.org/index.php/Bleeding_Academic_Research_Consortium
Autor: Marta Koblańska |Data: 24.06.2019
 
 
Częste występowanie chorób sercowo-naczyniowych, które w naszej populacji są wiodącą przyczyną śmiertelności, wiąże się często z koniecznością leczenia zabiegowego. Jednym z popularnych zabiegów jest CABG (pomostowanie aortalno-wieńcowe), po którym włączane jest leczenie przeciwpłytkowe; na łamach European Heart Journal porównano kwas acetylosalicylowy i tikagrelor.
Przeprowadzono randomizowane badanie, w którym 1859 pacjentów przydzielono w stosunku 1:1 do otrzymywania 90mg tikagreloru dwa razy na dobę lub 100 mg kwasu acetylosalisylowego raz na dobę.

Losowo przydzielono pacjentom z podwójnie ślepą próbą, zakwalifikowanym do CABG, do tikagreloru 90 mg dwa razy na dobę lub 100 mg aspiryny (1: 1) raz na dobę. Następnie po roku od zabiegu oceniono częstość występowania zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawałów mięśnia sercowego, rewaskularyzacji i udarów mózgu w obu grupach. Ocenę bezpieczeństwa leczenia oparto na klasyfikacji Bleeding Academic Research Consortium (opis klasyfikacji tutaj .

Badanie wykazało, że całkowita śmiertelność (tikagrelor 2,5% vs. kwas acetylosalicylowy 2,6%, p=0,89), zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych (tikagrelor 1,2% vs. kwas acetylosalicylowy 1,4%, p=0,68), zawałów serca (tikagrelor 2,1% vs. kwas acetylosalicylowy 3,4%, p=0,12) i udarów mózgu (tikagrelor 3,1% vs. kwas acetylosalicylowy 2,6%, p=0,49) nie różniły się istotnie między badanymi grupami. Podobnie nie wykazano różnicy między lekami w zakresie bezpieczeństwa stosowania.

W świetle badania wydaje się, że tikagrelor i kwas acetylosalicylowy są równoważne w stosowaniu po CABG.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe