Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
American Diabetes Association

W USA darmowa insulina na ratunek?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.07.2020
 
 
Amerykański przemysł farmaceutyczny zrzeszony w PhARMA pozwał stan Minnesota w celu unieważnienia prawa, które wymaga, aby producenci insuliny dostarczali ją w trybie ratunkowym do pacjentów za darmo.
Prawo stworzyło w Minessocie program bezpiecznej insuliny, który w międzyczasie do wydania wyroku jak najbardziej jest w mocy. Adwokaci stanowi wskazują, że będą apelować od działań PhARMY, która twierdzi, że to sprzeczne z Konstytucją. Jej zdaniem niekonstytucyjny jest brak opłat za przepisywaną insulinę, bo to oznacza brak kompensacji kosztów produkcji. Dodaje, że żaden stan nie ma prawa narzucać własności prywatnej spełniania celów publicznych. W pozwie napisano również, że trojka wiodących producentów insuliny już oferuje obniżki cenowe, pomoc w płatnościach oraz bezpłatną insulinę dla „rzeszy chorujących”.

Tymczasem stan Minnesota oszacował, że około 30 tys. jego mieszkańcom należy się bezpłatna insulina w pierwszym roku od wprowadzenia programu. Producenci kłócą się, że to dla nich oznacza dostawy darmowej insuliny do 173,800 osób co miesiąc w pierwszym roku.

Adwokaci pracowali kilka lat nad nowym prawem, które zostało stworzone ku pamięci młodego mężczyzny, który zmarł w 2017 roku po tym, jak insulina była racjonowana. Gubernator Minnesoty Tim Waltz z partii Demokratów podpisał 15 kwietnia akt prawny, który wymaga, aby producenci wywiązywali się przynajmmniej przez 30 dni z dostaw insuliny dla tych, którzy potrzebują jej natychmiast i których nie stać na lek. Przewidziano kary dla producentów w wysokości 200 tys. dolarów miesięcznie w razie nie stosowania się do prawa.

Profesor Mayo Clinic S. Vincent Rajkumar podkreślił, że pozew to zły ruch. Rozwiązanie zaś stanowe ma ścisłe limity oraz jego celem jest pomoc pacjentów w pilnej potrzebie. Jak przekazał, w Konstytucji amerykańskiej nie ma nic, co broniłoby stanom chronić życie swoich obywateli, a którzy znajdują się w zagrożeniu niebezpieczeństwem. Jego zdaniem jedynym motywem dla pozwu przemysłu farmaceutycznego jest obawa o to, że inne stany również wybiorą życie pacjentów zamiast dochodów Pharmy.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe