SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Witamina D redukuje sztywność tętnic
 
Działy: Aktualności
Tylko po 4 miesiącach stosowania wysokich dawek witaminy D udało się zredukować sztywność tętnic u młodych z nadwagą lub otyłych, choć nadal pozostających w zdrowiu, ale z deficytem tej witaminy Afroamerykanów, wskazują badacze amerykańscy.
Zdaniem badaczy, twarde tętnice są niezależnym czynnikiem predykcyjnym schorzeń sercowo-naczyniowych oraz zgonu a deficyty witaminy D mogą się do tego przyczyniać.

Badanie objęło 70 Afroamerykanów w wieku 13-45 lat charakteryzujących się sztywnością tętnic w pewnym stopniu. Badanie po raz pierwszy stwierdziło, że suplementacja witaminy D poprawia kondycje tętnic tym bardziej, ze czarnoskórzy w mniejszym stopniu absorbują witaminę ze słońca i są bardziej narażeni na jej niedobory. Również tłuszcz przyczynia się do tych deficytów bez wyraźnego celu. Uczestnicy badania przyjmowali 4 tys. jednostek międzynarodowych, więcej o sześć razy niż rekomendowana dzienna dawka 600IUs.

Do końca nie jest jasne dlaczego witamina D jest dobra dla tętnic. Wydaje się, ze wpływa na zdrowie naczyń na wiele sposobów. Badania laboratoryjne wykazały, że myszy z deficytem receptora witaminy D mają wyższy poziom aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron a aktywacja tego układu zwiększa kurczliwość naczyń krwionośnych co przyczynia się do sztywności tętnic. Witamina D również wstrzymuje mechanizmy przyczyniające się do pogrubiania ścian naczyń i ograniczania ich elastyczności oraz redukuje zapalenie, mechanizm leżący u podstaw otyłości w odniesieniu do rozwoju choroby niedokrwiennej serca.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe