Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wypalenie zawodowe a migotanie przedsionków

Źródło: MK/Sciencedaily
Autor: Marta Koblańska |Data: 15.01.2020
 
 
Poczucie przewlekłego zmęczenia, utrata energii, zdemoralizowanie i irytacja. To mogą być oznaki wypalenia zawodowego, syndromu związanego z zaburzeniami rytmu serca. Takie wnioski płyną z dużego badania European Journal of Preventive Cardiology, czasopisma European Society of Cardiology.
Przewlekłe zmęczenie może być oznaką wypalenia zawodowego, typowo spowodowanego przez długotrwały stres w pracy lub w domu. Może oznaczać depresję, która charakteryzuje się obniżonym nastrojem, poczuciem winy oraz kiepskim samopoczuciem. Wyniki badania wskazują na szkody, których doświadczają osoby przewlekle zmęczone.

Migotanie przedsionków jest najbardziej powszechną formą arytmii. Szacuje się, że cierpi na nią 17 mln osób w Europie i 10mln osób w USA, co zwiększa ryzyko zawału serca, udaru lub śmierci. Dotychczas migotanie przedsionków nie zostało w pełni zrozumiane.

Psychologiczna dysfunkcja, która była sugerowana jako czynnik ryzyka migotania przedsionków wykazała różne rezultaty. Na dodatek, szczególny związek między przewlekłym zmęczeniem oraz migotaniem przedsionków nie zostało ocenione.

Badacze w tym badaniu przeanalizowali ponad 11 tys. osób pod względem przewlekłego zmęczenia, gniewu, zastosowania leków przeciwdepresyjnych oraz słabego społecznego wsparcia. Badanie było kontynuowane przez okres około 25 lat.

Podczas, gdy kolejne badania są niezbędne w celu lepszego zrozumienia obserwowanego związku. Przewlekłe zmęczenie jest związane ze stanem zapalnym oraz aktywacją mechanizmów odpowiedzialnych za stres. Dwa pierwsze czynniki miały poważny i szkodliwy efekt na serce, co mogłoby prowadzić do rozwoju arytmii.
Wykazano brak związku między złością, stosowaniem antydepresantów oraz słabym wsparciem społecznym na zachorowanie na migotanie przedsionków.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe