Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wyższe ryzyko stwardnienia rozsianego przy niedoborze witaminy D

Udostępnij:
Wyniki dużego badania przewartościowują spojrzenie na deficyty witaminy D w organizmie, której niedobór może stanowić o wyższym ryzyku stwardnienia rozsianego.
Badanie, które porównywało poziomy witaminy D w krwi u kobiet w ciąży bez SM wykazało dwukrotnie wyższe ryzyko stwardnienia rozsianego pośród tych z deficytem w porównaniu do tych, u których poziomy witaminy były właściwe.

Podczas gdy wiele wcześniejszych badań wykazało podobne rezultaty, nowe badanie było największe, najdłużej trwające. Objęło ponad 1000 kobiet z SM. Badanie wykorzystało fińską bazę danych o kobietach w ciąży pokrywającą 95 procent ciąż w tym kraju. Baza zgromadziła 800 tys. próbek krwi kobiet pobieranych w celu rutynowych badań między 10 a 14 tygodniem ciąży. Finlandia już w 2004 roku zarekomendowała przyjmowanie witaminy D przez kobiety w ciąży.

Badacze zidentyfikowali kobiety z diagnozą SM, których próbki były pobrane 9,3 lat przed rozpoznaniem. Analiza objęła 6200 próbek 1092 przypadków.

Wykazano, że wzrost o 50-nmol/L w 25(OH)D był związany z 39 procentową redukcją ryzyka SM. Porównując kobiety z właściwym poziomem witaminy D, te z jej deficytem charakteryzowały się o 43 proc większym ryzykiem SM. Porównując kobiety z niewłaściwym stężeniem witaminy D, te z deficytem miały o 27 procent zwiększone ryzyko SM. Deficyt został przyjęty na poziomie mniej niż 30 nmol/L.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.