Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zakażeni SARS-CoV-2 mogą zachorować psychicznie

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 29.05.2020
 
 
Osoby zainfekowane koronawirusem mogą doświadczać problemów psychicznych podczas hospitalizacji oraz już po wyzdrowieniu, sugeruje analiza University College London we współpracy z King’s College London.
Praca została opublikowana w Lancet Psychiatry i jest efektem badań zarówno krótkoterminowych jak i długoterminowych osób hospitalizowanych z powodu ostatnich infekcji ciężkimi wirusami – SARS i MERS, jak również COVID-19.

COVID-19 jest powodowany wirusem SARS-CoV-2. Niektóre z wirusów wywołują łagodne objawy powszechnego przeziębienia, ale koronawirus działa inaczej i za jego sprawą pojawia się choroba układu oddechowego podobnie jak czyniły to inne ciężkie w przebiegu zakażenia SARS-CoV-1 i MERS-CoV.

Analiza odkryła, że jedna na cztery osoby hospitalizowane z powodu COVID-19 może wpadać w stan delirium, które zwiększa ryzyko śmierci, a przynajmniej wydłużonego pobytu w szpitalu. Wpływ COVID-19 na pacjentów już po wyzdrowieniu nie jest jeszcze znany, ale długookresowe ryzyko obejmuje takie dysfunkcje jak zespół stresu pourazowego PTSD, przewlekłe zmęczenie, depresję, lęk, co wynika z badań osób po SARS i MERS i może, choć nie musi objawiać się również po koronawirusie.

- Większość osób z COVID-19 nie zachoruje na żadne schorzenie psychiczne, nawet te z ciężkim przebiegiem infekcji, która wymaga hospitalizacji, ale biorąc pod uwagę to, jak wielu jest zakażonych globalny wpływ na zdrowie psychiczne może okazać się znaczący – powiedział dr Jonathan Rogers, współautor badania. – Nasza analiza koncentruje się na potencjalnych zagrożeniach zdrowia psychicznego osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa oraz tym jak stan psychiczny może pogorszyć prognozę oraz hamować przed powrotem do normalnego życia osób zainfekowanych już po wyzdrowieniu – dodał.

Badacze przenalizowali 65 prac i 7 ostatnich tych jeszcze niewydrukowanych, w których znalazły się dane 3,5 tys. osób chorujących z powodu jednego z trzech wirusów. Prace objęły dane jedynie osób hospitalizowanych i opisują zarówno ostre objawy podczas choroby jak i wyniki odległe od 2 do 12 lat potem.

Prawie jedna na trzy osoby hospitalizowane z powodu SARS lub MERS rozwinęły zespół stresu pourazowego PTSD w ciągu blisko 3 lat, w szczególności jeśli przechodziły trwałe problemy psychiczne. Odsetek depresji i lęku był również wysoki, bo wyniósł 15 procent w czasie roku lub dłużej po chorobie podstawowej z kolejnymi 15 procentami osób, które doświadczały objawów lęku i depresji bez diagnozy klinicznej. Ponad 15 proc. osób czuło się przewlekłe zmęczenie, miało zmienność nastrojów, zaburzenia snu oraz zaburzenia koncentracji i pamięci.

Zdaniem senior autora badania Anthon’ego Davida w celu uniknięcia kryzysu zdrowia psychicznego na szeroką skalę należy osobom po hospitalizacji z powodu COVID-19 oferować wsparcie oraz monitorować już po wyzdrowieniu, aby zapobiec ewentualnym schorzeniom psychicznym lub, aby je wcześnie leczyć.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe