123RF

Lekarz nie ma już dostępu do danych pacjenta na podstawie PESEL

Udostępnij:
– Zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu możliwości uzyskania przez lekarzy dostępu do danych w systemach gabinetowych na podstawie numeru PESEL – poinformowało 22 sierpnia Ministerstwo Zdrowia.
Przypomnijmy. Dwa dni temu Fakty TVN poinformowały, że na rządowej stronie w systemie gabinet.gov.pl każdy lekarz bez problemu może sprawdzić dane każdego pacjenta i dowiedzieć się, jakie przyjmuje leki, kiedy zostały one wypisane i wykupione. Naczelna Rada Lekarska uważa, że to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Wkrótce na Twitterze do problemu odniosła się prawniczka Magdalena Budzowska. – W ZUS.pl też jest luka. Lekarz teoretycznie może uzyskać dostęp do danych jedynie w celu wystawienia zwolnienia od pracy albo jego modyfikacji i w ramach działalności orzeczniczej, a w praktyce może w każdej sytuacji. Przy czym pacjent to widzi po zalogowaniu się! – napisała.

22 sierpnia wieczorem resort zdrowia zwrócił uwagę, że dostęp do danych medycznych o receptach ma upoważniony personel medyczny wystawiający recepty – lekarze i pielęgniarki.

Resort zawiesza dostęp do danych pacjenta
– W związku z informacjami, że część z tych osób mogłaby dopuścić się nadużycia w zakresie dostępu do danych, zdecydowaliśmy o czasowym zawieszeniu możliwości uzyskania przez lekarzy dostępu do danych w systemach gabinetowych na podstawie numeru PESEL – poinformowało MZ na Twitterze.– Dostęp zostanie wstrzymany do czasu uruchomienia przez Centrum e-Zdrowia funkcjonalności prezentującej w IKP informacje o przypadkach dostępu do danych pacjenta – napisano.

Przeczytaj także: „NIL: Nie ma odpowiedzi od prokuratury w sprawie zawiadomienia o ujawnieniu danych” i „Wrażliwe dane dostępne dla każdego lekarza. Luka w systemie gabinet.gov.pl”.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.