Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

37-letnia Ukrainka z płucami zniszczonymi przez COVID-19 po transplantacji w Zabrzu

Źródło: Anna Gumułka/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.09.2022
 
 
37-letnia Olena z Ukrainy, której płuca zostały zniszczone przez COVID-19, przeszła pomyślnie transplantację płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kobieta czuje się dobrze, wkrótce wróci do swojego kraju.
Zabieg przeprowadził w sierpniu zabrzański zespół z udziałem kardiochirurga z lwowskiego Emergency City Clinical Hospital, szkolonego wcześniej w Śląskim Centrum Chorób Serca. Dzięki współpracy obu ośrodków dokładnie rok temu we Lwowie przeprowadzono pierwszą transplantację płuc w Ukrainie. Wybuch wojny w tym kraju zahamował jednak programy transplantacyjne.

– Chora została przeszczepiona w Zabrzu, to dla nas wszystkich trudny czas, ale cieszymy się, że mimo trudności można było przeprowadzić tę transplantację – powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Zabrzu pełniący obowiązki dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Piotr Przybyłowski.

Jak poinformował dr Igor Humenny z Lviv Emergency City Clinical Hospital, pacjentka chorowała wcześniej na idiopatyczne zwłóknienie płuc, a jej stan pogorszyła znacznie przebyta infekcja COVID-19. Pojawiła się ciężka rozedma płuc, chorej założono 2 dreny, musiała korzystać stale z dodatkowego tlenu, w końcu – tuż przed wybuchem wojny, w lutym – została zakwalifikowana do przeszczepienia płuc. Po wybuchu wojny trafiła do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W maju okazało się, że dawca dla Oleny znalazł się w Ukrainie, więc pojechała tam w asyście polskich lekarzy. Badania przeprowadzone na miejscu wykazały jednak zbyt duże ryzyko odrzutu płuc od tego dawcy. Pacjentka wróciła więc do Zabrza, gdzie 21 sierpnia pomyślnie przeszła transplantację płuc, a 13 września została wypisana do domu w bardzo dobrym stanie.

Dr n. med. Maciej Urlik, kierownik Programu Transplantacji Płuc w SCCS, podkreślił, że w tym roku w tym szpitalu przeszczepiono już płuca 36 pacjentom, podczas gdy w całym ubiegłym roku 41.

– Ogółem ponad połowa transplantacji płuc w Polsce przeprowadzana jest właśnie w Śląskim Centrum Chorób Serca. Szacuje się, że w związku z wojną w Ukrainie w Polsce przebywało nawet 5 mln mieszkańców Ukrainy. Zdarzało się już, że byli dawcami narządów. Kilku pacjentów w naszym ośrodku otrzymało narządy od obywateli Ukrainy. Mogliśmy się odwdzięczyć, przeszczepiając płuca Olenie – powiedział dr Maciej Urlik.

W Śląskim Centrum Chorób Serca przeprowadzono już łącznie 9 transplantacji płuc u osób z niewydolnością oddechową spowodowaną przez COVID-19.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.